TVN24 | Polska

"Marzyłbym o tym, aby znaleźli się tutaj w Polsce budowniczowie mostów pomiędzy walczącymi ze sobą obozami"

TVN24 | Polska

Autor:
akw
Źródło:
PAP
Gauck: nasz projekt demokracji jest podważany z różnych stron
Gauck: nasz projekt demokracji jest podważany z różnych stronTVN24
wideo 2/2
TVN24Gauck: nasz projekt demokracji jest podważany z różnych stron

Były prezydent Niemiec Joachim Gauck odebrał w Warszawie nagrodę im. Świętego Wojciecha za "wybitny wkład w trwałe zrastanie się całej Europy oraz w pogłębianie i pielęgnowanie stosunków sąsiedzkich między narodami Europy Zachodniej i Środkowej". - Demokracja nie jest czymś ukończonym, to cały czas żywy proces - zwracał uwagę Gauck.

W uroczystości wręczenia nagrody imienia Świętego Wojciecha, która odbyła się w Łazienkach Królewskich, wzięli udział między innymi prezydent Andrzej Duda oraz były prezydent Słowacji Andrej Kiska, który wygłosił laudację na cześć laureata. Kiska podkreślił, że Gauck jest "przykładem odwagi cywilnej i przywództwa publicznego, prawdziwym nauczycielem demokracji, politykiem, który mówi to, co myśli, budowniczym mostów w zróżnicowanych kulturowo społeczeństwach. Prezydentem, który podbił serca ludzi".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Prezydent Duda ocenił, że nagroda wiąże Polskę, Czechy, Słowację i Węgry, a jej patron, święty Wojciech to - jak mówił Jan Paweł II - jeden z największych patronów naszego kontynentu, którzy położyli fundament pod europejską tożsamość i jedność.

Andrzej Duda wyraził zadowolenie, że nagrodę otrzymuje Joachim Gauck, który "poświęcił życie budowaniu mostów w duchu chrześcijańskiej miłości bliźniego i sąsiada oraz w duchu chrześcijańskiej prawdy i sprawiedliwości". - Obrał pan wyjątkową drogę zaangażowania, szczególnie bliską dziełu świętego Wojciecha. Miał pan świadomość, jak zbrodniczy charakter miały obydwa wielkie totalitaryzmy dwudziestego wieku, narodowo-socjalistyczny i komunistyczny - mówił prezydent do Gaucka.

Zaznaczył, że w Polsce z podziwem przyglądano się działaniom Gaucka na rzecz dekomunizacji w Niemczech i usunięcia z głównego nurtu życia politycznego oraz społecznego byłych funkcjonariuszy i tajnych współpracowników aparatu bezpieczeństwa.

Prezydent podziękował też fundacji świętego Wojciecha za budowanie od 31 lat mostów w naszym regionie i docenianie wkładu państw Grupy Wyszehradzkiej w zjednoczenie Niemiec i wolność w Europie.

"Tego, co zdobyliśmy jako demokratyczne i tolerancyjne państwa, powinniśmy bronić"

Joachim Gauck zauważył, że szczególnie potrzebna jest wierność wobec projektu europejskiej wspólnoty. Wskazywał, że artykuł drugi Traktatu europejskiego mówi o tym, że "konieczne jest pozostawanie na jednej linii, na której wszyscy z radością powiedzieliśmy 'tak' Europie". Zwrócił uwagę, że nie oznacza to zawsze jednomyślności. - Oczywiście spieramy się ze sobą, to jest normalność otwartego społeczeństwa demokratycznego - mówił były niemiecki prezydent.

Wskazywał, że "demokracja musi być żywa i nie jest czymś zakończonym". - To cały czas proces. Ten proces to nie jest tylko pokojowe przytakiwanie, ale to też są debaty o tym, jaka droga jest właściwa i w takiej właśnie sytuacji jesteśmy też w Europie - tłumaczył Gauck.

Powiedział też, że jest wdzięczny Polsce, że "wyraźnie przypomina Zachodowi, że na Wschodzie ludzie marzą o tym, co dla nas stało się już oczywistością" i że "na Białorusi ruchy wolnościowe, demokratyczne są tak potwornie uciskane". - Zapominamy, że wielu ludzi nie żyje w wolności i demokracji. To jest dla nas szczególne zadanie, by przypominać o tym na Zachodzie - powiedział

- Tego, co zdobyliśmy jako demokratyczne i tolerancyjne państwa, powinniśmy bronić, to jest czasem trudne (…). Jestem wdzięczny za to, że tutaj w Polsce pracuje się nad tym - podkreślił.

- Nie jestem wdzięczny za to, że w cudownym sąsiednim kraju, który kocham ze względu na tradycje demokratyczne i wolnościowe, widać podział społeczny, który jest dla mnie tak bolesny. Marzyłbym o tym, aby znaleźli się tutaj w Polsce budowniczowie mostów pomiędzy walczącymi ze sobą obozami - oświadczył, i dodał: - Żeby znowu tu było zrozumienie, porozumienie, tolerancja i pojednanie.

Były prezydent Niemiec Joachim Gauck nagrodzony nagrodą świętego Wojciecha
Były prezydent Niemiec Joachim Gauck nagrodzony nagrodą świętego WojciechaTVN24

Międzynarodowa nagroda na rzecz pokoju, wolności i współpracy w Europie imienia Świętego Wojciecha jest przyznawana co dwa lata przez Fundację im. św. Wojciecha osobom, które wniosły "wybitny wkład w trwałe zrastanie się całej Europy oraz w pogłębianie i pielęgnowanie stosunków sąsiedzkich między narodami Europy Zachodniej i Środkowej". Dotychczasowymi laureatami byli: Tadeusz Mazowiecki, Jozsef Antall, kard. Frantisek Tomasek, kard. Franz Koenig, Vaclaw Havel, Helmut Kohl, Frantisek Miklosko, Władysław Bartoszewski, Arpad Goncz, Jan Carnogursky, Petr Pithart, Hanna Suchocka, Imre Konya oraz Peter Zajac.

Autor:akw

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości