Polska

"Neonaziści z tortem to problem wizerunkowy. Niebezpieczne są ataki na biura poselskie". Szef MSWiA w Sejmie

Polska

Joachim Brudziński przemawia w Sejmie o neonazistach
Joachim Brudziński przemawia w Sejmie o neonazistachtvn24
wideo 2/35

W polskim Sejmie i w Polsce nie ma miejsca na postawy gloryfikujące zbrodniarzy - mówił w Sejmie Joachim Brudziński. Minister spraw wewnętrznych i administracji przedstawił informację na temat organizacji o charakterze skrajnym.

W Sejmie szef MSWiA przedstawił informację na temat osób i organizacji, które można podejrzewać o propagowanie faszyzmu i innych totalitaryzmów oraz o nawoływanie do nienawiści na tle narodowościowym, etnicznym i rasowym. Wniosek o informację złożył klub PiS po emisji reportażu "Superwizjera" TVN na temat Stowarzyszenia "Duma i Nowoczesność".

Zobacz reportaż "Superwizjera" TVN.

"Żaden z totalitaryzmów nie jest lepszy"

- Zero tolerancji dla jakichkolwiek przejawów propagowania, afirmowania, gloryfikowania zbrodniczych ustrojów totalitarnych - mówił Joachim Brudziński.

Minister zaznaczył, że chodzi "o najbardziej krwawe dla Polaków totalitaryzmy niemieckiego nazizmu i sowieckiego komunizmu".

- Myślę, że w tej sprawie mamy zgodę całej sceny politycznej. Ta sprawa nie podlega żadnej dyskusji. Mam nadzieję, że również nie podlegają dyskusji kwestie potępienia narastającej w ostatnim czasie fali nienawiści wobec Polaków z powodu różnic politycznych, czego najlepszym przykładem są ataki na biura parlamentarzystów, głównie z partii rządzącej - dodał Brudziński.

Minister podkreślił, że wymaga od organów ścigania konsekwentnej i zdecydowanej walki z tymi "chorymi postawami". - Chcę podkreślił, że jako minister nadzorujący formację mundurową wymagam podobnie surowego traktowania symboli komunistycznych czy wychwalania zbrodniarza, jakim był np. Stalin czy Lenin - powiedział szef MSWiA.

Brudziński podkreślił, że "żaden z totalitaryzmów nie jest lepszy jeden od drugiego".

Szef MSWiA zaznaczył, że Polacy są narodem, który z rąk niemieckich nazistów stracił około 6 mln obywateli. - Z czego 3 mln było pochodzenia żydowskiego - powiedział.

Dodał, że Polacy byli największą grupą, która niosła pomoc "żydowskim sąsiadom".

- Jesteśmy, chcę w to głęboko wierzyć, po jednej stronie. Można mieć wiele zastrzeżeń do jakości polskiej debaty publicznej, ale w tej sprawie nie ma między nami sporów. Chcę wierzyć, że w tej sprawie nie będzie między nami sporów. W polskim Sejmie i w Polsce nie ma miejsca dla postaw gloryfikujących zbrodniarzy - mówił Brudziński.

Jednocześnie minister zwrócił uwagę na, jego zdaniem, niską skalę zjawiska neonazizmu w Polsce.

- Dlatego chciałbym zaapelować, aby z marginesu nie czynić masowego problemu. Histeria, niestety części również opozycji, po ostatnim materiale dziennikarskim, doprowadziła do tego, że już dzisiaj niemiecka telewizja zapowiada publiczną debatę o narastającej w Polsce fali nazizmu, niemiecka telewizja publiczna! - powiedział Brudziński.

"W Polsce to margines"

Podkreślił, że statystyki wskazują, że to nieprawda, że w Polsce mamy do czynienia z narastaniem nazizmu.

- Chciałbym zaapelować o wspólny, ponadpartyjny sprzeciw dla szkalowania Polski. To nie Polska ma powody do wstydu. Trzeba być naprawdę - przepraszam, że w Sejmie użyję takiego określenia - kompletnym idiotą, aby przebierać się w mundur esesmana i w lesie zjadać tort z wafelków ze swastyką - powiedział minister.

Wskazał, że to w Niemczech doszło do marszów neonazistów na ulicach kilku miast.

- W Polsce takie kreatury muszą chować się po lasach, w Niemczech maszerują przez centrum Berlina - mówił.

Brudziński zaznaczył, że w 2016 roku w Niemczech odbyło się ponad 400 marszów neonazistów. Dodał, że w sierpniu ubiegłego roku na ulicach Berlina neonaziści czcili rocznicę śmierci niemieckiego zbrodniarza Rudolfa Hessa. Przytoczył również przykład z ubiegłego roku, gdzie "blisko 6 tys. nazistów bawiło się na koncercie" we wschodnich Niemczech.

- Opozycja i brukselskie elity chciałyby nam wmówić, że to my mamy problem z nazizmem. Nie, proszę państwa, jeszcze raz powtórzę - w Polsce to margines i jest to powód do dumy dla nas wszystkich - mówił.

Brudziński: w innych krajach faszyci maszerują po ulicach
Brudziński: w innych krajach faszyci maszerują po ulicachtvn24

Minister mówił również o ubiegłorocznym marszu narodowców, gdzie pojawiły się transparenty o hasłach ksenofobicznych i rasistowskich. - Jeżeli wśród 60 tys. patriotów znajdzie się kilku prowokatorów z rasistowskimi hasłami, dlaczego mamy stosować odpowiedzialność zbiorową - pytał Brudziński.

Ponadto minister podziękował dziennikarzom ujawniającym przypadki działania grup neonazistowskich. - Wszystkim dziennikarzom mediów publicznych i komercyjnych: Radia Maryja, telewizji Trwam, tygodników "Sieci Prawdy", "Do Rzeczy", radia Wnet. Dziennikarzom stacji TVN24 również - mówił Brudziński.

Jednak po chwili polityk PiS dodał zastrzeżenie. - Jeśli macie państwo taką informację o złamaniu prawa, to zgodnie z prawem trzeba ją natychmiast upubliczniać, a nie trzymać karty przy orderach i upubliczniać te informacje w momencie, kiedy w sposób oczywisty szkodzi to Polsce - podkreślił Brudziński.

Żądania Żaryna po reportażu o neonazistach. Prawnicy odpowiadają senatorowi PiS

Brudziński: chcę podziękować wszystkim dziennikarzom
Brudziński: chcę podziękować wszystkim dziennikarzomtvn24

"Minister będzie miał narzędzie"

Szef resortu spraw wewnętrznych zapowiedział zmiany w prawie dotyczącym zbiórek publicznych.

- W efekcie będę miał narzędzie, by zablokować przeprowadzenie zbiórki publicznej, której cel będzie sprzeczny z zasadami życia społecznego lub będzie naruszał ważny interes publiczny - zapowiedział Brudziński.

Powiedział, że za rządów PO wprowadzono "rewolucyjne zmiany w zbiórkach publicznych". - To Michał Boni, jako minister, zafundował nam takie przepisy. Zgodnie z nimi organizacja zbiórki wymaga jedynie jej rejestracji na portalu zbiorkigov.pl - mówił minister

Podkreślił, że obecnie MSWiA nie wydaje żadnej zgody na przeprowadzenie zbiórki publicznej.

- Przepisy wymyślone przez pana Boniego złagodziły wymagania stawiane organizatorom - oświadczył. Dodał, że przed zmianami można było weryfikować zgłoszenia zbiórek.

Obecnie minister administracji publicznej może odmówić, w drodze decyzji administracyjnej, zamieszczenia informacji o zgłoszeniu zbiórki publicznej na portalu zbiórek publicznych m.in. w sytuacji, gdy wskazany w zgłoszeniu cel zbiórki publicznej jest niezgodny z prawem.

Autor: PTD//plw / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości