Język obcy od pierwszej klasy

TVN24

sxc.huJuż od pierwszej klasy dzieci będą uczyły się języka obcego

Od 1 września roku polscy pierwszoklasiści będą mieli więcej nauki na głowie. Ministerstwo Edukacji Narodowej zapowiada obowiązkowy język obcy już dla uczniów pierwszych klas szkół podstawowych. W rok później, dwóch języków uczyć się mają najmłodsi gimnazjaliści.

- Chcemy, by wszyscy uczniowie kończący naukę w szkole, znali dwa języki obce i aby jednym z tych dwóch języków był język angielski - powiedział wiceminister edukacji Zbigniew Marciniak.

Angielski obowiązkowo

Według Marciniaka, większość uczniów jako pierwszy język obcy pozna angielski, jest on bowiem najczęściej wybierany przez uczniów i nauczanych w polskich szkołach językiem obcym. Jak podał wiceminister edukacji resort szacuje, że uczyć się go będzie ponad 80 proc. pierwszaków. Na drugim miejscu znajduje się niemiecki, na trzecim rosyjski.

- W skali kraju są duże różnice jeśli chodzi o preferencje w wyborach języków, szczególnie w regionach przygranicznych. Nie chcemy tego zmieniać. W przepisach zapiszemy tylko, że jeśli pierwszym językiem obcym nie był angielski, to musi on być obowiązkowo drugim - podkreślił Marciniak.

Obecnie obowiązkowa nauka języka obcego rozpoczyna się dopiero w czwartej klasie szkoły podstawowej, a nauka drugiego obowiązkowego języka obcego - w szkole ponadgimnazjalnej.

Źródło: PAP, tvn24.pl