"Jesteśmy oboje pomazańcami Kaczyńskiego"

Polska

Premier wystąpiła na konferencji wspólnie z ministrem finansówtvn24
wideo 2/35

- Kapitan jest tylko jeden na statku i tym kapitanem jest absolutnie pani premier - przekonywał Mateusz Morawiecki. Nowy minister finansów wystąpił w czwartek na wspólnej konferencji prasowej z szefową rządu, Beatą Szydło. - Oboje z Mateuszem jesteśmy pomazańcami Jarosława Kaczyńskiego - mówiła premier.

Po tym, jak w środę premier ogłosiła zmiany w rządzie, w czwartek wspólnie z nowym ministrem finansów Mateuszem Morawieckim przedstawiła plany gospodarcze jej gabinetu.

W trakcie czwartkowej konferencji Szydło odpowiadała też m.in. na zarzuty opozycji, że po ostatnich zmianach w rządzie to Morawiecki jest "pomazańcem" prezesa PiS, a szefowa rządu już nie.

- Skoro żartujemy, to mogę powiedzieć też - z pełną powagą - że oboje z Mateuszem jesteśmy pomazańcami Jarosława Kaczyńskiego - mówiła Szydło.

- To Jarosław Kaczyński desygnował mnie, zaproponował Komitetowi Politycznemu oraz Prawu i Sprawiedliwości, ale też zaproponował Mateuszowi Morawieckiemu, żeby w naszym rządzie był wicepremierem - tłumaczyła premier.

Jej zdaniem opozycja sięga po takie argumenty, bo "nie ma nic do powiedzenia" na temat "dobrej zmiany", jaka dokonała się w jej rządzie. - Powinniśmy zamknąć ten temat - dodała.

- Nic dodać, nic ująć. Kapitan jest tylko jeden na statku i tym kapitanem jest absolutnie pani premier - zapewniał z kolei Morawiecki.

Wicepremier określił komentarze opozycji jako "bezsensowne plotki". Dodał przy tym, że nie zabiegał o objęcie funkcji ministra finansów.

Szydło uzasadniała także ogłoszoną w środę zmianę na stanowisku pełnomocnika rządu ds. równego traktowania i społeczeństwa obywatelskiego. Wojciecha Kaczmarczyka zastąpi wiceprezes PiS, Adam Lipiński.

- Na pewno bardzo dobrze sobie z tym poradzi. Ma ogromne doświadczenie, jest człowiekiem, który ma niezwykle wysoką kulturę osobistą, potrafi prowadzić dialog. Jest osobą, która na pewno na tym stanowisku będzie doskonale się sprawdzać - zapewniała premier.

Pierwsza rekonstrukcja

Od czwartku Mateusz Morawiecki łączy stanowiska ministra rozwoju i ministra finansów. Zgodnie z zapowiedzią premier Szydło stanie też wkrótce na czele Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów.

Szefowa rządu ogłosiła, że ustępujący minister finansów Paweł Szałamacha "przejdzie do innych, bardzo ważnych zadań".

W "Jeden na jeden" w TVN24 sekretarz stanu w kancelarii premiera Paweł Szefernaker dodał, że były minister finansów będzie się teraz zajmował "ważnym kierunkiem działań szeroko rozumianej administracji publicznej". Nie doprecyzował jednak, co dokładnie ma na myśli.

Autor: ts/kk / Źródło: tvn24

Raporty: