Polska

Premier wyznaczył termin przedterminowych wyborów w Gdańsku

Polska

Szef kancelarii premiera zapowiadał wcześniej, że wybory prawdopodobnie odbędą się 3 marcatvn24
wideo 2/35

W niedzielę 3 marca odbędą się przedterminowe wybory prezydenta Gdańska. Rozporządzenie w tej sprawie podpisał premier Mateusz Morawiecki. O podpisaniu dokumentu poinformował szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk.

"Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki podpisał rozporządzenie. Wybory 3 marca 2019" - napisał w poniedziałek na Twitterze szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Przedterminowe wybory w Gdańsku: kalendarz wyborczy

Załącznik do rozporządzenia zawiera kalendarz wyborczy. Przesądza on między innymi o tym, że:

do 29 stycznia będzie można zgłosić kandydatów do miejskiej komisji wyborczej;

do 6 lutego do godz. 24.00 będzie można zgłaszać kandydatów na prezydenta miasta;

od 18 lutego będzie możliwe nieodpłatne rozpowszechnianie w programach publicznych nadawców radiowych i telewizyjnych audycji wyborczych przygotowanych przez komitety wyborcze;

do 26 lutego będzie można składać wnioski o dopisanie wyborców do spisu wyborców w wybranym obwodzie głosowania na obszarze miasta;

1 marca o godzinie 24.00 zakończy się kampania wyborcza.

ZOBACZ CAŁE ROZPORZĄDZENIE PREZESA RADY MINISTRÓW WRAZ Z ZAŁĄCZNIKIEM>

Wcześniejsze wybory są konieczne ze względu na wygaśnięcie mandatu zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, który zmarł 14 stycznia. Komisarzem i pełniącą obowiązki prezydent miasta została po śmierci Adamowicza jego zastępczyni, Aleksandra Dulkiewicz.

Partie deklarują rezygnację z wystawiania kandydatów

Już w ubiegły wtorek, dzień po śmierci prezydenta Gdańska, prezes PiS Jarosław Kaczyński poinformował, że Prawo i Sprawiedliwość podjęło decyzję, aby nie wystawiać własnego kandydata w przedterminowych wyborach prezydenta Gdańska.

Szef klubu PO-KO Sławomir Neumann pytany w poniedziałek czy kandydata wystawi Platforma Obywatelska powiedział, że testamentem Pawła Adamowicza jest to, aby w przedterminowych wyborach w Gdańsku był jeden kandydat. Dodał, że Aleksandra Dulkiewicz "wydaje się oczywistym następcą tego, co Paweł zostawił w Gdańsku i tej myśli, z którą w Gdańsku rządził".

Również szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer zapowiedziała w poniedziałek, że jej ugrupowanie nie wystawi kandydata w wyborach na prezydenta Gdańska.

O takiej samej decyzji powiedział prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz. Dodał, że PSL poprze pełniącą obowiązki prezydent miasta Aleksandrę Dulkiewicz, jeśli zdecyduje się ona na kandydowanie w wyborach.

Jesienią Adamowicz wygrał w II turze

Ostatnie wybory samorządowe odbyły się 21 października zeszłego roku. O stanowisko prezydenta Gdańska ubiegali się wówczas Paweł Adamowicz (Wszystko dla Gdańska), Andrzej Ceynowa (Koalicyjny Komitet Wyborczy SLD Lewica Razem), Jace Hołubowski, (Komitet Wyborczy Wyborców Gdańsk Tworzą Mieszkańcy), Elżbieta Jachlewska (Komitet Wyborczy Wyborców Ruch Społeczny Lepszy Gdańsk), Dorota Maksymowicz-Czapkowska (Komitet Wyborczy Wyborców Narodowego Frontu POlskiego-Wojciecha Olszańskiego), Kacper Płażyński (Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość), Jarosław Wałęsa (Koalicyjny Komitet Wyborczy Platforma. Nowoczesna Koalicja Obywatelska).

Sprawujący od 1998 roku funkcję prezydenta Gdańska Paweł Adamowicz (Wszystko dla Gdańska) został ponownie wybrany na to stanowisko, pokonując w drugiej turze wyborów (4 listopada) kandydata Zjednoczonej Prawicy Kacpra Płażyńskiego. Adamowicz uzyskał 64,80 proc. głosów.

Zmarł po ataku nożownika

Pawła Adamowicza zaatakował nożem w centrum miasta 27-letni Stefan W., który 13 stycznia, podczas finału WOŚP, wtargnął na scenę. Samorządowiec trafił do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, gdzie następnego dnia zmarł. Miał 53 lata, prezydentem Gdańska był od 20 lat.

Zamordowany prezydent został w ostatnią sobotę pochowany w Bazylice Mariackiej. Urnę z prochami zmarłego złożono w świątyni w kaplicy św. Marcina. W pożegnaniu Pawła Adamowicza wzięły udział tysiące osób, w tym najważniejsze osoby w państwie

Autor: js//rzw / Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock