Jest porozumienie Arłukowicza z lekarzami. Ustalenia zostały odtajnione

Aktualizacja:
Jest porozumienie, obie strony deklarują zwycięstwo
Jest porozumienie, obie strony deklarują zwycięstwo
tvn24
tvn24Lekarze zarzucają Arłukowiczowi manipulację

Udało się osiągnąć kompromis pomiędzy ministerstwem zdrowia a Porozumieniem Zielonogórskim. "Konferencja Arłukowicza - znowu zmanipulowany przekaz. Chyba byliśmy na innych negocjacjach..." - pisze jednak w odpowiedzi na wystąpienie ministra zdrowia Porozumienie Zielonogórskie. W środę wieczorem treść porozumienia została opublikowana na stronie internetowej NFZ.

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz będzie gościem "Kropki nad i" w TVN24 o godz. 20.00

Po trwających ponad 14 godzin negocjacjach Porozumienie Zielonogórskie doszło do kompromisu z MZ i otworzyło zamknięte od 2 stycznia gabinety lekarskie.

O osiągnięciu konsensusu poinformował na konferencji prasowej prezes Porozumienia Zielonogórskiego Jacek Krajewski.

- Podpisane porozumienie ujmuje kilka ważnych spraw, które zapewniają - naszym zdaniem - bezpieczeństwo naszym pacjentom i należytą opiekę, ale także bezpieczeństwo nam jako tym, którzy organizują tę opiekę, tak aby można było te świadczenia pacjentom zapewnić na odpowiednim poziomie - powiedział Krajewski.

Porozumienie: działamy w interesie pacjentów

Podkreślił jednak, że nie wszystkie negocjowane sprawy zostały rozwiązane, część z nich - jak mówił - będzie rozłożonych w czasie, m.in. chodzi o monitorowanie wdrażania pakietu onkologicznego. - Uznaliśmy w drodze kompromisu, który został zawarty między nami a panem ministrem, że tak trzeba, inaczej się nie da. Nie ma co czekać, trzeba po prostu brać się do pracy. Ten czas, który poświęciliśmy na to, żeby wzajemnie się przekonywać, należy potraktować jako czas, który nie był zmarnowany - dodał Krajewski.

Prezes PZ przeprosił też pacjentów za opóźnienia związane z otwarciem gabinetów. - Mam nadzieję, że pacjenci wierzą nam, że robiliśmy to przede wszystkim w ich interesie - dodał.

- To podpisane porozumienie wyraźnie pokazało, po czyjej stronie była prawda. Strony się umówiły, że to porozumienie pozostaje do wiadomości obu stron, nie przekazujemy go państwu, tak się nieraz dzieje - oświadczył Marek Twardowski z Porozumienia Zielonogórskiego.

Treść porozumienia ministerstwa zdrowia z lekarzami PZ została jednak ujawniona. Opublikowano ją w formie rozporządzenia prezesa NFZ na stronie internetowej Funduszu.

Porozumienie Zielonogórskie: 5,5 tys. lekarzy wraca do pracy
Porozumienie Zielonogórskie: 5,5 tys. lekarzy wraca do pracytvn24

Porozumienie z lekarzami

Oto najważniejsze punkty z porozumienia między lekarzami a Ministerstwem Zdrowia:

1. Lekarze wracają do pracy

W środę do gabinetów wróciło 5,5 tys. lekarzy, stowarzyszonych w Porozumieniu Zielonogórskim. Twardowski ocenił, że podpisane przez Porozumienie Zielonogórskie i resort zdrowia porozumienie "pozwoli im spokojnie wrócić do pracy, stwarza bezpieczeństwo ich pacjentom".

Wyjaśnił, że dokument zawiera m.in. zobowiązanie do wydania jeszcze w środę przez Narodowy Fundusz Zdrowia nowego zarządzenia dot. pracy Podstawowej Opieki Zdrowotnej na 2015 rok. "Zarządzenie z 17 grudnia 2014 r. straci rację bytu" - podkreślił.

2. 1,18 mld złotych

Twardowski stwierdził, że lekarze "zmieszczą się" w kwocie ponad 1,1 mld zł, która została przeznaczona na POZ i pakiet onkologiczny.

Oznacza to, że zmianie nie uległa kwota zaproponowana przez MZ, ale - jak oświadczyło Porozumienie Zielonogórskie - kwota ta została tak podzielona, by zabezpieczyć funkcjonowanie pakietu onkologicznego.

3. Zespół roboczy ds. pakietu

Resort powoła specjalny zespół roboczy, który zostanie powołany przez ministra zdrowia i w którym będą uczestniczyli lekarze PZ, będzie monitorował funkcjonowanie pakietu onkologicznego. - Po kilku miesiącach (zespół - red.) oceni, jakie zmiany są potrzebne - powiedział przedstawiciel PZ.

4. Wyższa stawka kapitacyjna

Wzrośnie roczna stawka kapitacyjna, czyli kwota, jaką lekarze POZ otrzymują za jednego pacjenta pozostającego pod ich opieką. Wyniesie ona ponad 140 złotych - poinformowali w środę przedstawiciele Porozumienia Zielonogórskiego. Dotychczas stawka ta wynosiła ponad 136 zł.

- Od 1 sierpnia lekarze będą mieli stawkę większą, czyli ponad 142 zł. Od września, jeżeli osiągną pewien wskaźnik liczby wykonanych badań dodatkowych, będą mieli stawkę roczną w wysokości 144 złote - powiedział dziennikarzom negocjator z ramienia PZ Marek Twardowski.

5. Pacjenci chorzy przewlekle leczeni za taką samą stawkę

Porozumienie Zielonogórskie zgodziło się, by stawka za pacjentów z chorobami przewlekłymi była taka sama, jak za pozostałych.

Do końca ub.r. lekarzowi rodzinnemu za pacjentów z cukrzycą i chorobami układu krążenia przysługiwała potrójna stawka. "Biorąc pod uwagę szczupłość budżetu i to, że pan minister wykazał tutaj nieugiętą postawę, odstąpiliśmy od (...) finansowania podstawowej opieki zdrowotnej korektorem 3.0 chorób układu krążenia i cukrzycy" - powiedział prezes PZ Jarosław Krajewski.

6. Do okulisty i dermatologa nie zawsze ze skierowaniem

Jak poinformowało Porozumienie Zielonogórskie, ułatwiony będzie dostęp do lekarzy specjalistów: dermatologa oraz okulisty. Zespół roboczy opracuje katalog schorzeń, których leczenie nie będzie wymagało skierowania do specjalisty od lekarza rodzinnego.

- Skierowanie do dermatologa lub okulisty pozostaje, ale będzie coraz mniej tych pacjentów, którzy będą wymagać tego skierowania - powiedział Krajewski.

7. Zmiana umowy tylko za zgodą stron

Porozumienie z resortem zdrowia dotyczy umów, jakie lekarze powinni podpisywać z Narodowym Funduszem Zdrowia. - Umowy będą aneksowane, nie stracą ważności deklaracje pacjentów. Umowy od momentu, jak je podpiszemy, będą mogły być zmieniane za zgodą obu stron, a jeśli jedna ze stron nie wyrazi zgody, to nie zostanie to uznane - poinformował Twardowski.

Nie koniec sporów?

Osobną konferencję prasową zwołał minister zdrowia Bartosz Arłukowicz, który także - podobnie jak Porozumienie Zielonogórskie - ogłosił sukces.

Jego wystąpienie skomentowali na Facebooku lekarze z PZ. "Konferencja Arłukowicza - znowu zmanipulowany przekaz. Chyba byliśmy na innych negocjacjach..." - napisali.

Wcześniej prezes Porozumienia zamieścił na portalu zdjęcie, na którym pozuje w geście zwycięstwa.

Wielogodzinne rozmowy

We wtorek na godz. 16 na spotkanie w resorcie zdrowia przyjechali szef PZ Jacek Krajewski, Marek Twardowski z zarządu, prawnik mec. Ryszard Bigosiński oraz eksperci - Marek Sobolewski i Tomasz Zieliński.

Po godzinie 22 do spotkania w ministerstwie dołączyli prezes Lubelskiego Związku Lekarzy Rodzinnych-Pracodawców Teresa Dobrzańska-Pielichowska, prezes Porozumienia Zielonogórskiego na Podkarpaciu Mariusz Małecki oraz Włodzimierz Bołtruczuk, prezes Podlaskiego Związku Lekarzy Pracodawców. "To województwa, w których pacjenci są najbardziej narażeni na brak dostępności do swojego lekarza rodzinnego" - podało PZ na Facebooku.

Rozmowy zakończyły się w środę nad ranem.

Autor: pk,kło/kka,plw / Źródło: TVN24, PAP

Pozostałe wiadomości