Polska

Jest już następca Kurtyki

Polska

PAPFranciszek Gryciuk będzie p.o prezesa IPN

Franciszek Gryciuk, dotychczasowy wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej, pełni obowiązki prezesa IPN po śmierci Janusza Kurtyki, który zginął w sobotniej katastrofie samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem - poinformował IPN.

62-letni Gryciuk w latach 1999-2006 był członkiem Kolegium IPN (ciało doradczo-kontrolne prezesa IPN), a w okresie 2003-2004 jego przewodniczącym. Ukończył wydział historyczny Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie w 1988 r. uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych.

Nauczyciel akademicki w Akademii Podlaskiej w Siedlcach. Zajmuje się historią Polski, kultury i historią regionalną. Wiceprezesem IPN został w czerwcu 2008 r. z nominacji Kurtyki. Drugim wiceprezesem IPN jest Maria Dmochowska.

Msza za Kurtykę

W poniedziałek o godz. 9 w kościele pw. Wszystkich Świętych w Warszawie na placu Grzybowskim metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz odprawi mszę św. w intencji Kurtyki. Msza św. w tej samej intencji odbędzie się również tego dnia w Krakowie w kościele Reformatów o godz. 9.

Kadencja Kurtyki upływała z końcem roku. Teoretycznie kolegium IPN może teraz rozpisać konkurs na nowego prezesa, choć niedawno uchwalona z inicjatywy PO nowelizacja ustawy o IPN - dopiero co wysłana prezydentowi - tego nie przewiduje.

Nowa ustawa zmienia zasady wyboru prezesa - powoływać ma go zwykłą większością głosów Sejm za zgodą Senatu, na wniosek Rady Instytutu Pamięci (według dzisiejszej ustawy prezesa powołuje Sejm większością 3/5 głosów). By rozpisać konkurs na prezesa, Rada musiałaby najpierw zostać powołana, a to może długo potrwać.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: PAP

Pozostałe wiadomości