Polska

Jest doniesienie do prokuratury ws. braku publikacji wyroku TK z 11 sierpnia

Polska

tvn24Zawiadomienie dotyczy popełnienia przestępstwa m.in. przez premier

Prywatna osoba złożyła zawiadomienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa przez premier Beatę Szydło oraz członków Rządowego Centrum Legislacji. Chodzi o nieopublikowanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 11 sierpnia ws. nowej ustawy o TK.

Zawiadomienie wpłynęło do Prokuratury Okręgowej w Warszawie w piątek. Jak ustaliła reporterka TVN24 Karolina Nowak, dotyczy popełnienie przestępstwa przez premier Beatę Szydło oraz członków Rządowego Centrum Legislacji w związku z nieopublikowaniem wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 11 sierpnia. TK orzekł wówczas, że nowa ustawa o TK autorstwa PiS jest częściowo niekonstytucyjna.

Reporterka dodała, że w zawiadomieniu do prokuratury pojawiła się również informacja o tym, że prezes PiS Jarosław Kaczyński podżegał do popełnienia przestępstwa.

Przekazała, że zawiadomienie ma zostać dołączone do tego, które 16 sierpnia złożyła Nowoczesna. Również dotyczyło ono podejrzenia popełnienia przestępstwa przez prezesa PiS.

Oba wnioski mają trafić do Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga.

Orzeczenie TK

11 sierpnia pełny skład TK uznał za niezgodne z konstytucją kilkanaście zapisów ustawy z 22 lipca. Wyrok zapadł na niejawnym posiedzeniu. Zdania odrębne złożyli sędziowie: Piotr Pszczółkowski, Julia Przyłębska i Zbigniew Jędrzejewski. Według nich organa państwa nie mogą honorować rozstrzygnięcia "wydanego z rażącym naruszeniem prawa". Rząd zapowiadał wtedy, że nie wydrukuje tego wyroku.

Autor: js/kk / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości