Polska

Jest areszt dla operatora przewróconego dźwigu

Polska

Aktualizacja:
Operator dźwigu aresztowany
TVN24 / PAP/ Marek ZakrzewskiOperator dźwigu aresztowany

Operator dźwigu, który w poniedziałek przewrócił się na budowie dworca w Poznaniu, został aresztowany. Prokuratura dopiero dziś postawiła mężczyźnie zarzut spowodowania katastrofy budowlanej ze skutkiem śmiertelnym, wcześniej nie było to możliwe, gdyż mężczyzna był pijany. Grozi mu nawet 12 lat więzienia.

Dźwig przewrócił się w poniedziałek około południa. Rannych zostało dwóch robotników; jeden z nich zmarł. Operator dźwigu w chwili zatrzymania był nietrzeźwy, badanie alkotestem wykazało, że miał około 2,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Twierdził, że wypił po wypadku, ze zdenerwowania. Z tego względu przesłuchanie zatrzymanego mogło się odbyć dopiero w środę.

Nie przyznaje się do winy

Jak poinformowała prokuratura, mężczyzna nie przyznał się do winy i nie składał wyjaśnień. - W opisie czynu jest, że działał w stanie nietrzeźwości. Grozi mu kara więzienia od dwóch do dwunastu lat - powiedziała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Poznaniu Magdalena Mazur-Prus.

Wcześniej prokuratura wystąpiła z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie podejrzanego. Do tego wniosku przychylił się sąd i aresztował operatora dźwigu na trzy miesiące. - Podejrzanemu grozi wysoka kara, a areszt ma zapobiec ewentualnemu wpływaniu na świadków zdarzenia - poinformowała Agnieszka Weichert-Urban z Sądu Okręgowego w Poznaniu.

Zawinił człowiek?

Zdaniem prokuratury, dźwig był sprawny. Ze wstępnych ustaleń wynika, że mężczyzna w trakcie pracy nie dostosował przeciwwagi do podnoszonego ciężaru, lub ciężar, który dźwig podniósł, był za duży.

Podczas wypadku doszło do naruszenia konstrukcji budowanego dworca. Jak poinformował rzecznik wojewody wielkopolskiego Tomasz Stube, prace budowlane mogą być kontynuowane na terenie poza miejscem katastrofy.

Budowany w Poznaniu dworzec ma być częścią Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego Poznań Główny. Poza dworcem PKP o powierzchni 7 tys. metrów kwadratowych (który zostanie wybudowany na Euro 2012), w centrum będzie dworzec autobusowy, obiekty biurowe, parkingi, hotel i galeria handlowa. Wartość całej inwestycji szacowana jest na 640 mln zł.

Inwestor firma TriGranit zakończenie budowy Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego Poznań Główny zaplanował na drugą połowę 2013 r.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 / PAP/ Marek Zakrzewski

Pozostałe wiadomości