Akt oskarżenia przeciwko księdzu z filmu braci Sekielskich

Autor:
js,aa/kab
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Akt oskarżenia przeciwko księdzu Arkadiuszowi H.
Akt oskarżenia przeciwko księdzu Arkadiuszowi H.TVN24
wideo 2/6
TVN24Akt oskarżenia przeciwko księdzu Arkadiuszowi H.

Prokuratura Rejonowa w Pleszewie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko 52-letniemu księdzu Arkadiuszowi H., zarzucając mu przestępstwo o charakterze seksualnym. To ksiądz, który został przedstawiony w filmie braci Tomasza i Marka Sekielskich "Zabawa w chowanego".

Prokuratura Rejonowa w Pleszewie zakończyła postępowanie. Rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim Maciej Meler poinformował, że skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko księdzu.

- Prokurator zarzucił mu, że pomiędzy wrześniem 1998 a majem 2000 w Pleszewie z góry powziętym zamiarem dopuścił się co najmniej kilkunastu przestępstw o charakterze seksualnym na szkodę 15-letniego pokrzywdzonego. W toku postępowania zgromadzono obszerny materiał, pozyskano również opinie biegłych – powiedział prokurator Maciej Meler.

Arkadiusz H. miał skrzywdzić jeszcze sześciu chłopców, którzy zgłosili się do prokuratury, ale – jak poinformował prokurator - większość z tych spraw się przedawniła i śledztwa zostały umorzone.

Ze względu na charakter sprawy i dobro pokrzywdzonych rzecznik prokuratury nie ujawnia żadnych szczegółów.

52-latek nie przyznał się do winy. Grozi mu 12 lat więzienia.

Przedstawiony w filmie braci Sekielskich

W maju został wyemitowany film braci Sekielskich "Zabawa w chowanego". Dokument przedstawiał historię trzech mężczyzn wykorzystywanych przez tego samego księdza z diecezji kaliskiej – Arkadiusza H.

Prokuratura Krajowa w komunikacie z 16 maja informowała, że "postępowanie w sprawie Arkadiusza H. zostało zainicjowane zawiadomieniem, które wpłynęło do prokuratury w grudniu 2018 roku". "Dotyczyło przestępstwa, do którego miało dojść 20 lat wcześniej. Prokuratura niezwłocznie, już po dwóch dniach, zwróciła się do Kurii Diecezjalnej w Kaliszu o udostępnienie akt personalnych Arkadiusza H. wraz z dokumentacją przebiegu i miejsc świadczenia posługi kapłańskiej" - przekazała.

Kuria Diecezjalna w Kaliszu informowała 16 maja w oświadczeniu, że "ks. Arkadiusz H. został suspendowany przez Biskupa Kaliskiego, zawieszony w pełnieniu posługi kapłańskiej (zakaz sprawowania sakramentów i noszenia stroju duchownego) za postępowanie, które miało mieć miejsce w latach 1994-2000".

Autor:js,aa/kab

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: YouTube/SEKIELSKI

Pozostałe wiadomości