Polska

Owsiak do rezydentów: trzymajcie się

Polska

Jerzy Owsiak w "Faktach po Faktach"
Jerzy Owsiak w "Faktach po Faktach"tvn24
wideo 2/3

Postulaty rezydentów są słuszne. Trzymamy kciuki za to, żeby wytrzymali do samego końca - powiedział w "Faktach po Faktach" szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzy Owsiak.

Lekarze rezydenci protestują od 2 października. Część z nich prowadzi protest głodowy w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Warszawie. W poniedziałek Porozumienie Zawodów Medycznych poinformowało, że przejmuje protest głodowy rezydentów i przekształca w protest głodowy PZM w całym kraju.

Pytany w "Faktach po Faktach" o protest rezydentów, Owsiak odpowiedział lekarzom: trzymajcie się.

- Weźcie wszystkie doświadczenia z tych wszystkich protestów, które nigdy nie osiągnęły swojego celu. Wcześniej były panie pielęgniarki. To wszystko gdzieś się kończyło, rozmywało i nie załatwiało żadnej sprawy - dodał, kierując swoje słowa do protestujących.

W ocenie Owsiaka postulaty rezydentów są słuszne. - One nie są z pogranicza fantazji. To nie jest tylko rozmowa o tym, żeby w portfelu było pełno pieniędzy. To jest standard, od którego musimy zacząć budować etos, powołanie pracy lekarza - dodał.

Podkreślił, że polska służba zdrowia wymaga gruntownej reformy. - Jeżeli dzięki rezydentom to się stanie, to trzy razy hurra i trzymamy kciuki za to, żeby wytrzymali do samego końca, a z tego, co dzisiaj słyszałem, to już nie tylko Warszawa, ale cała Polska będzie ich wspierała - powiedział Owsiak.

- Zacznijmy od struktury podstawowej, zmiany myślenia o polskiej służbie zdrowia - zaapelował. Powiedział, że to dla niego sprawa najważniejsza. - Ja jestem gotowy się opodatkować, żeby to naprawić - skwitował.

Owsiak: postulaty rezydentów są słuszne
Owsiak: postulaty rezydentów są słusznetvn24

"Gramy ponad podziałami"

Jerzy Owsiak poinformował w poniedziałek, że celem przyszłorocznego 26. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy będzie zbiórka na nowoczesny sprzęt dla szpitali położniczych. Fundacja chce wyposażyć je w stanowiska do resuscytacji noworodków, nowoczesne inkubatory, aparaty do nieinwazyjnego wspomagania oddychania, pompy infuzyjne, specjalistyczne aparaty USG oraz pulsoksymetry.

"W Faktach po Faktach" Owsiak powiedział, że szpitale położnicze mają świetny personel medyczny, który jest przygotowany, żeby korzystać z tego typu urządzeń, ale - jak zaznaczył - brakuje ich.

Szef WOŚP powiedział, że do godziny 18.42 zarejestrowały się już 103 sztaby. - Już mamy sztab w Wielkiej Brytanii, Niemczech, USA, Norwegii, Holandii, Kanadzie oraz Szanghaju i Pekinie - wymienił.

- To Polacy grają. Oni się sami organizują, oni sami chcą być razem z nami. Odpowiedzieli natychmiast na to, że będziemy grali. To budzi taki niesamowity entuzjazm, bo znowu wiemy, że będzie fajny dzień, w którym uśmiechamy się do siebie, w którym różne problemy są ponad nami, albo my jesteśmy ponad nimi. Gramy ponad podziałami, bez względu na to, jakie mamy poglądy polityczne, religijne - podkreślił Owsiak. Dodał, że zakupiony sprzęt ma służyć wszystkim.

Kolejny Finał WOŚP odbędzie się 14 stycznia przyszłego roku.

"Gramy ponad podziałami"
"Gramy ponad podziałami"tvn24

ZOBACZ CAŁY PROGRAM "FAKTY PO FAKTACH"

Autor: js/tr / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Raporty:
Pozostałe wiadomości