Polska

Jerzy Jurecki Dziennikarzem Roku. Dziennikarze TVN z nagrodami

Polska

Jerzy Jurecki został Dziennikarzem Roku
tvn24Jerzy Jurecki jest dziennikarzem "Tygodnika Podhalańskiego"

Jerzy Jurecki z "Tygodnika Podhalańskiego" został Dziennikarzem Roku w głosowaniu redakcji. Wśród nagrodzonych Grand Press są też m.in. Tomasz Patora ("Uwaga!" TVN) w kategorii "dziennikarstwo śledcze" oraz Monika Góralewska ("Superwizjer" TVN) w kategorii "reportaż telewizyjny".

Jerzy Jurecki w głosowaniu redakcji wyprzedził Wojciecha Jagielskiego z Polskiej Agencji Prasowej, Wawrzyńca Smoczyńskiego z "Polityki" oraz redaktora naczelnego "Tygodnika Słupeckiego" Janusza Ansiona i Tomasza Zimocha z Programu I Polskiego Radia.

W kategorii "dziennikarstwo śledcze" zwyciężył Tomasz Patora ("Uwaga!" TVN) za materiał "Afera solna", w którym ujawniono, że na rynek spożywczy trafiała sól wypadowa nadająca się wyłącznie do celów przemysłowych.

Monika Góralewska, z "Superwizjera" TVN otrzymała nagrodę Grand Press w kategorii "reportaż telewizyjny" za "Trzy dni z matką skazanego na śmierć" oraz "Zobacz, jak wygląda wymiar sprawiedliwości na Białorusi".

Romana Osicę (RMF FM) nagrodzono w kategorii "news" za informację o śmierci gen. Sławomira Petelickiego i o tym, że prawdopodobnie było to samobójstwo.

Program Agnieszki Zalewskiej i Przemysława Talkowskiego (z telewizji Polsat) pt. "Państwo w państwie" zwyciężył w kategorii "publicystyka". Pokazywał on, że "polski wymiar sprawiedliwości ma kłopot z instytucją świadka koronnego, który może oskarżyć niewinnych ludzi, wyjechać z kraju i zniknąć na zawsze".

W kategorii "dziennikarstwo specjalistyczne" nagrodę otrzymał Wojciech Staszewski z "Gazety Wyborczej" za tekst "Matapiłkagrajta".

W kategorii "wywiad" nagroda trafiła do Anny Wacławik-Orpik z Radia Tok FM.

Z kolei Urszula Jabłońska z "Gazety Wyborczej", autorka reportażu „Jajeczkami się podzielę" otrzymała nagrodę w kategorii "reportaż prasowy".

Najlepszym "reportażem radiowym" w 2012 roku okazał się materiał Adriana Chimiaka i Magdaleny Szybińskiej z Radia Opole, "Lech, Czech i... Rus – Czechosłowacja '68".

Dla zwycięzcy czek na 10 tys. euro W tym roku gala wręczenia nagród odbyła się w hotelu Intercontinental w Warszawie.

Do tegorocznej, 16. edycji nagród Grand Press zgłoszono 645 materiałów prasowych, radiowych, telewizyjnych i internetowych (w ub.r. 733). Najwięcej było reportaży prasowych - 121 i materiałów w kategorii "dziennikarstwo specjalistyczne" - 132. W kategorii "news" było 40 prac, w "dziennikarstwie śledczym" - 52, w "publicystyce" - 90. Zgłoszono też 48 reportaży radiowych i 60 telewizyjnych, a także 102 wywiady. Zgodnie z regulaminem w każdej kategorii do finału mogło przejść maksymalnie siedem prac. Jury konkursu do finału nominowało 50 materiałów.

Zwycięzcy w każdej kategorii otrzymają czeki równowartości 1 tys. euro i nagrody rzeczowe. Nagrodą dla Dziennikarza Roku jest czek na 10 tys. euro i statuetka stalówki.

Autor: abs//bgr / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości