Polska

"Tak było, tak jest i tak będzie". Radziwiłł o nadgodzinach lekarzy

Polska

Rezydenci domagają się m.in. podwyżki wynagrodzeń
Rezydenci domagają się m.in. podwyżki wynagrodzeńtvn24
wideo 2/21

Lekarze to nie jest najgorzej zarabiająca grupa ludzi w Polsce - komentował w "Jeden na jeden" minister zdrowia. Na argument, że mają ciężką pracę i często dyżurują w nadgodzinach, Konstanty Radziwiłł odparł: - Od podwyżki płac nie zmniejszy się prawdopodobnie nasilenie ich pracy.

- Dzisiaj rezydent dostaje najmniej 3170, a najwięcej 3190 złotych. Trzeba pamiętać, że rzeczywiste przychody tych lekarzy są dużo większe, bo mówimy o pensjach podstawowych. Ci lekarze dyżurują, ci lekarze podejmują inne prace, i to też jest fakt - oświadczył minister zdrowia w TVN24.

"Tak było, tak jest i tak pewnie będzie"

Na argument prowadzącego "Jeden na jeden", że przez to wypracowują wiele dodatkowych godzin i są często przemęczeni, Radziwiłł odpowiedział, że "tak było, tak jest i tak pewnie będzie w medycynie". - Od podwyżki płac nie zmniejszy się prawdopodobnie nasilenie ich pracy, natomiast trzeba zachować granice rozsądku przy podejmowaniu dodatkowych prac - zauważył.

- To nie jest tak, że to jest najgorzej zarabiająca grupa ludzi w Polsce. Naprawdę tak nie jest - podkreślił. - Ja nie chcę posuwać się dalej, ale, naprawdę, ludzie, którzy mają pensje podstawowe w granicach dochodzących prawie do czterech tysięcy, a po podwyżkach wielu z nich, ponad połowa, dostanie 1200 złotych, plus jeszcze pieniądze, które będą wzrastać - wyliczał minister zdrowia. - Po podwyżkach za cztery lata? - dopytywał prowadzący program Bogdan Rymanowski.

- Nie. Skąd. Od grudnia - odparł szef resortu. - Chciałbym, żeby zarabiali jeszcze więcej, ale żyjemy w Polsce i w Polsce na początku XXI wieku musimy tak podzielić publiczne pieniądze, żeby wystarczyło na wszystko - tłumaczył.

Postulaty protestujących

Lekarze prowadzą protest w hallu głównym Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Warszawie od 2 października. Po wieczornych rozmowach z przedstawicielami rezydentów minister Radziwiłł odwiedził prowadzących głodówkę w szpitalu.

Protestujący lekarze domagają się między innymi wzrostu finansowania ochrony zdrowia do poziomu 6,8 procent PKB w trzy lata, z drogą dojścia do 9 procent przez najbliższe dziesięć lat. Kolejnymi postulatami są zmniejszenie biurokracji, skrócenie kolejek, zwiększenie liczby pracowników medycznych, poprawa warunków pracy i podwyższenie wynagrodzeń.

Lekarzy wspierają przedstawiciele innych zawodów zrzeszonych w Porozumieniu Zawodów Medycznych, między innymi fizjoterapeuci, psychologowie i ratownicy. Dotychczasowe rozmowy z przedstawicielami rządu nie przyniosły żadnych rezultatów.

ZOBACZ CAŁĄ ROZMOWĘ W PROGRAMIE "JEDEN NA JEDEN"

Autor: mnd//now / Źródło: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości