Polska

Jeden do Solidarnej Polski. Drugi nie wie

Polska

Aktualizacja:
Dąbrowski był zaskoczony środowym wyrokiem Sądu Najwyższego
TVN24Dąbrowski był zaskoczony środowym wyrokiem Sądu Najwyższego

Najprawdopodobniej to Jarosław Jagiełło za Dariusza Barskiego i Andrzej Dąbrowski za Bogdana Święczkowskiego zostaną posłami po tym, jak Sąd Najwyższy ogłosił, że obaj prokuratorzy w stanie spoczynku nie mogą być posłami. Sam Dąbrowski skłania się do przystąpienia do klubu Solidarna Polska. Ale jednocześnie deklaruje: "Jestem członkiem PiS i chciałbym nim pozostać". Jagiełło na razie nie zdecydował czy w Sejmie będzie posłem PiS, czy wstąpi do klubu Solidarna Polska.

Sąd Najwyższy nie uwzględnił odwołań Dariusza Barskiego i Bogdana Święczkowskiego wybranych do Sejmu z list Prawa i Sprawiedliwości od decyzji marszałka Sejmu o wygaśnięciu ich mandatów poselskich.

Według sądu pełnienie funkcji posła przez prokuratora w stanie spoczynku mogłoby prowadzić do "sytuacji trudnej, jeśli nie niemożliwej do rozwikłania". Oddalając zażalenia posłów z list PiS na wygaszenie ich mandatów, SN podkreślił, że poseł to funkcja polityczna, a prokurator musi być apolityczny.

Po ogłoszeniu decyzji Bogdan Święczkowski nie wykluczył, że po konsultacji z Dariuszem Barskim podejmie decyzję o ewentualnym skierowaniu skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Znani zastępcy

W tej sytuacji wiadomo, że Dariusza Barskiego z okręgu łódzkiego najprawdopodobniej zastąpi Jarosław Jagiełło. 40-letni polityk, członek Prawa i Sprawiedliwości, był już posłem na Sejm V i VI kadencji. Ma wykształcenie średnie. W latach 1998–2002 był radnym łódzkiej rady miasta. Pracował jako urzędnik. W minionych wyborach otrzymał 6596 głosów.

Bogdana Święczkowskiego, z okręgu wałbrzyskiego, zastąpi z kolei najprawdopodobniej Andrzej Dąbrowski. 39-letni mieszkaniec Kłodzka z wykształcenia jest urzędnikiem samorządowym. W ostatnich wyborach zdobył 4188 głosów.

Jestem zdecydowany

Dąbrowski powiedział w środę, że jest zdecydowany objąć mandat po Bogdanie Święczkowskim. Nie chciał przy tym komentować orzeczenia Sądu Najwyższego, stwierdził jedynie, że jest ono dla niego dużym zaskoczeniem. Pytany czy przystąpi do klubu

W kampanii wyborczej aktywnie wspierali mnie europosłowie, którzy zostali wykluczeni z partii, poczuwam się do solidarności z nimi, dlatego raczej będzie to klub Solidarna Polska. dąbrowski

Wyraził nadzieję, że uda się dojść do porozumienia pomiędzy członkami klubu Solidarna Polska, wykluczonymi z partii europosłami, a PiS. - Przyjąłem ze zdziwieniem informację, że europosłowie Ziobro, Kurski i Cymański zostali wykluczeni z partii za to, że chcą działań, które doprowadzą do wygrania wyborów przez PiS - mówił Dąbrowski.

Z kolei prezes okręgu łódzkiego PiS Jarosław Jagiełło, który ma objąć mandat poselski po Dariuszu Barskim, nie chciał jednoznacznie zadeklarować, czy w Sejmie będzie posłem PiS, czy wstąpi do klubu Solidarna Polska.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości