Polska

Jazda według PJN? "Apoteoza głupoty. Pisał to ktoś, kto chyba nie ma prawa jazdy"

Polska

"To apoteoza głupoty, stek bzdur"
tvn24Eksperci nie pozostawiają suchej nitki na propozycjach PJN

- To jest jakaś apoteoza głupoty i totalnej niekompetencji - tak Kuba Bielak z TVN Turbo i Akademii Bezpiecznej Jazdy skomentował drogowe propozycje PJN dotyczące liberalizacji przepisów drogowych. - Pisał to ktoś, kto chyba nie ma prawa jazdy i coś bierze. Ale jeżeli to bierze, to niech to odstawi. To jest po prostu stek różnych bzdur - uważa Bielak.

Na autostradach nie powinno być ograniczenia prędkości, a na innych drogach limity powinny zostać podwyższone - uważają działacze PJN. Proponują też zniesienie zakazu rozmawiania przez komórkę podczas prowadzenia auta i obowiązku jazdy w pasach bezpieczeństwa. Dziesięciopunktowy program zmian w Kodeksie drogowym, który - według autorów - ma ułatwić życie kierowcom, opatrzono hasłem "Pozwólcie Jeździć Normalnie".

Milczeć i tyle

Zdaniem Bielaka "cała sprawa zasługuje na to, żeby wyłącznie o niej milczeć". - Jasne jest, że chodzi tu o populizm polityczny. Jeżeli nie jest to prowokacja, to jest jakaś apoteoza głupoty i totalnej niekompetencji. Nie tylko jeżeli chodzi o sprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, ale też niekompetencji obywatelskiej - powiedział Bielak.

- Pisał to ktoś, kto chyba nie ma prawa jazdy i coś bierze. Ale jeżeli to bierze, to niech to odstawi. Polityczny populizm jest o tyle niebezpieczny, że w tym przypadku dotyczy spraw bezpieczeństwa obywateli - dodał.

Jedna rzecz

Zdaniem eksperta w propozycjach PJN jest "tylko jeden pomysł, który wydaje się logiczny". - Jeśli chodzi o liczniki i upłynnienie ruchu przy sygnalizacji świetlnej. Jest to logiczne i to się stosuje na świecie. Problem polega na czymś innym - my nie jesteśmy Emiratami Arabskimi i pewne rozwiązania kosztują. Pytaniem jest, czy nas na to stać, czy nie. Czy każde przejście ma być tak oznaczone, czy nie - ocenił.

Podkreślił, że w propozycjach dużo mówi się o wolności, proponuje więc inny populistyczny pomysł. - Równie fajnym populistycznym hasłem jest to: dajcie wszystkim samochody WRC, one są bezpieczne, bo mają klatkę, pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa, kubełkowe fotele - podsumował Bielak.

Autor: mn/ ola / Źródło: tvn24.pl, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Wrocław | P. Janka

Raporty:
Pozostałe wiadomości