Z Jasnej Góry przekazano symboliczne Światło Nadziei i Pokoju dla Ukrainy

Autor:
asty/adso
Źródło:
PAP
Przekazano symboliczne Światło Nadziei i Pokoju dla Ukrainy
Przekazano symboliczne Światło Nadziei i Pokoju dla Ukrainy
Przekazano symboliczne Światło Nadziei i Pokoju dla Ukrainy

Światło Nadziei i Pokoju dla Ukrainy przekazano z Jasnej Góry podczas wieczornej modlitwy Apelu Jasnogórskiego. W sobotę symboliczny ogień trafi w ręce metropolity lwowskiego arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego, skąd światło zostanie rozesłane w różne strony Ukrainy.

- Jasna Góra od początku trwania wojny na Ukrainie swoją modlitwą i pomocą materialną wspiera cierpiący naród ukraiński. Dzisiaj, poprzez gest przekazania światła, które nieustannie płonie przed obrazem Matki Bożej, pragniemy wyrazić gest naszej solidarności z narodem ukraińskim i przypomnieć wszystkim na Ukrainie, że tu, na Jasnej Górze, każdego dnia modlimy się o pokój na Ukrainie i o łaskę opamiętania dla wszystkich oprawców z Rosji - powiedział kustosz Jasnej Góry o. Waldemar Pastusiak.

Symboliczny ogień, zapalony od wiecznej lampy w jasnogórskiej Kaplicy Cudownego Obrazu, w najbliższą sobotę w katedrze we Lwowie zostanie przekazany metropolicie lwowskiemu, arcybiskupowi Mieczysławowi Mokrzyckiemu, z intencją - jak zaznaczył w czwartek ojciec kustosz - "aby to światło dotarło jak najdalej na wschód Ukrainy - tam, gdzie walczą żołnierze, gdzie zwykli prości ludzie zmagają się z biedą, cierpieniem i śmiercią; aby przypomnieć im i powiedzieć, że jesteśmy razem z nimi, że modlimy się za nich i pamiętamy o nich".

Przekazano symboliczne Światło Nadziei i Pokoju dla UkrainyTVN24

Pomysł przekazania na Ukrainę Światła Nadziei i Pokoju wysunął częstochowski katecheta Rafał Matuszewski, przygotowujący kolejny wyjazd z pomocą humanitarną. Inicjatywę podjęli przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski i metropolita częstochowski abp Wacław Depo. W akcję włączyli się członkowie wspólnoty Rycerze Kolumba, którzy zawiozą symboliczny ogień do Lwowa, oraz polska i ukraińska młodzież.

Modlitwy o pokój na Ukrainie

Przekazania ognia dokonał w czwartkowy wieczór arcybiskup Wacław Depo. - W nocy stanu wojennego Jan Paweł II prosił, aby w ojczyźnie Jasnej Góry nigdy nie zagasło światło nadziei. Dzisiaj tę jego modlitwę kierujemy na Ukrainę, żeby dla tych, którzy żyją w cieniu i w mrokach cierpień i śmierci, to światło rozbłyskało - podkreślił metropolita częstochowski.

- Przez Maryję prosimy: błogosław ojczyźnie naszej, Polsce, przekazującej to światło nadziei, aż do zwycięstwa na Ukrainie - dodał arcybiskup Depo.

Jak wyjaśniło biuro prasowe sanktuarium, gest przekazania Światła Nadziei i Pokoju nawiązuje "do obrony Jasnej Góry przed Szwedami i wielu innych trudnych momentów w historii narodu polskiego, w których Matka Boża zawsze była siłą, oparciem i nadzieją na zwycięstwo".

Na Jasnej Górze codziennie o godz. 15.30 odprawiana jest msza św. w intencji pokoju na Ukrainie. Wciąż trwa także zbiórka pieniędzy na zakup agregatów prądotwórczych oraz nowych latarek, akumulatorów i świec, przekazywanych mieszkańcom Ukrainy, gdzie dochodzi do częstych przerw w dostawach energii elektrycznej.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości