Polska

Uczniowie mają szukać prawdy o katastrofie smoleńskiej. Konkurs organizuje wiceszef MSWiA

Polska

tvn24Tematem konkursu m.in. katastrofa smoleńska

- Młodzież wyrobi sobie pogląd na temat manipulacji dotyczącej katastrofy smoleńskiej - przekonywał w poniedziałek wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński, prezentując zasady nowej edycji Wojewódzkiego Konkursu Historyczno-Literackiego dla uczniów z Podlaskiego. W poszukiwaniu prawdy o katastrofie smoleńskiej - to jeden z tematów konkursu.

To piąta edycja wojewódzkiego konkursu dla uczniów gimnazjów i szkół średnich, tym razem pod hasłem "'By czas nie zaćmił i niepamięć'. W poszukiwaniu prawdy o Katyniu, Smoleńsku i Obławie Augustowskiej". Jego pomysłodawcą jest Jarosław Zieliński, wcześniej jako miejscowy poseł, teraz jako wiceszef MSWiA.

W tym roku współorganizatorem jest podlaska kurator oświaty Jadwiga Mariola Szczypiń. - To przyczyni się na pewno do tego, aby szkoły lepiej były poinformowane o tym konkursie. Dotąd różnie z tym bywało - poskarżył się wiceszef MSWiA.

Zauważył, że wiedza na temat wspomnianych trzech wydarzeń nie jest pełna, dlatego podtytuł "w poszukiwaniu prawdy o Katyniu, Smoleńsku i Obławie Augustowskiej" celowo został tak sformułowany. - Chodzi o to, żeby uczestnicy konkursu, uczniowie pod opieką swoich nauczycieli, przy wsparciu rodziców, przy wsparciu wychowawców mogli tej wiedzy poszukiwać na tyle, na ile jest ona dostępna - powiedział.

- Warto przypomnieć, że nie znamy wciąż dokładnej liczby ofiar Obławy Augustowskiej (…). Jeżeli chodzi o Katyń, wciąż też nie mamy pełnej wiedzy o liście osób pomordowanych. (…) Jeśli chodzi o katastrofę smoleńską, to wokół tego w ogóle narosło dużo emocji. I to złych emocji, niestety na skutek tego, że władza przez parę lat była zainteresowana nie tym, żeby prawdę poznać, odkryć tylko, żeby raczej ją ukryć. Po to przecież oddano Rosji śledztwo i polską własność, jaką jest wrak samolotu, czarne skrzynki - mówił Zieliński.

"Wyrobi sobie pogląd na temat manipulacji"

- Zmieniło się w Polsce w ciągu ostatniego roku, półtora, sporo pod tym względem. Jest nowa komisja, która pracuje nad poznaniem prawdziwych okoliczności i przyczyn katastrofy smoleńskiej. Prowadzi swoje śledztwo prokuratura. Ta wiedza przyrasta, mimo że nie w takim tempie, jak byśmy chcieli - ocenił Zieliński.

Dodał, że w związku z tym jest pole do poszukiwania prawdy przez tych, którzy są do tego zobowiązani, ale - jak zaznaczył - poszukiwać może także młodzież. Wiceminister, pytany przez dziennikarzy, do jakich źródeł powinna sięgać młodzież, badając sprawę katastrofy smoleńskiej, odpowiedział, że do wszystkich dostępnych, także ustaleń komisji smoleńskiej.

- Młodzież ma tutaj niełatwą sytuację, ponieważ musi poruszać się wśród wielu niewiadomych. To jest ten poważny kłopot, ale ten kłopot wszyscy mamy - mówił. - Młodzież też wyrobi sobie pogląd na temat manipulacji dotyczącej katastrofy smoleńskiej. Nawet jeśli sobie młodzież tylko uzmysłowi to, że ma kłopoty ze znalezieniem podstawowej wiedzy po ponad 6 latach od katastrofy smoleńskiej, to już jest dużo. To znaczy, że uświadomi sobie miejsce i okoliczności, w jakich żyje - zaznaczył Zieliński.

Autor: js//rzw / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: Komisja Badania Wypadków Lotniczych

Raporty: