Polska

"Jarosław, na debatę się staw". Tusk wyzywa szefa PiS na pojedynek

Polska

"Jarosław na debatę się staw"
TVN 24Premier zapowiada gotowość do debaty z szefem PiS

Premier Donald Tusk oznajmił, że jest gotowy na debatę z Jarosławem Kaczyńskim. Wezwał go przy tym do rozmowy zawołaniem: "Jarosław na debatę się staw". Premier podkreślił, że prezes PiS od 2007 r. takiej debaty unika. PiS odpowiada, że debata owszem, ale tylko kiedy premier "rozliczy" się ze swoich rządów i przedstawi "konkretny" program. - Inaczej będzie to pyskówka - twierdzi Adam Hofman.

Premier jak potencjalne tematy wymienił m.in.: energetykę, pozycję Polski w Europie, wybory do europarlamentu czy poziom opieki socjalnej.

- O wiele łatwiej będzie chyba przekonać Polaków do swoich racji, jeśli będziemy twarzą w twarz, np. w studiu telewizyjnym o tym dyskutować - zaznaczył premier w sobotę na konferencji prasowej przy okazji uroczystej inauguracji rozbudowy Elektrowni Opole.

Tusk oferuje Kaczyńskiemu debatę
Tusk oferuje Kaczyńskiemu debatęTVN 24

"Brak odpowiedzialności za słowa"

- Jestem do dyspozycji - podkreślił szef rządu. - Od 2007 r. Jarosław Kaczyński ucieka przed debatą ze mną - dodał. - Być może teraz starczy mu odwagi - powiedział Tusk i wyraził nadzieję, że Polacy doczekają się takiej debaty. - Proponuję ją jako premier człowiekowi, który otwarcie mówi, że chce być premierem w przyszłości - powiedział Donald Tusk. Podkreślił, że taka debata byłaby na pewno dla wszystkich bardzo interesująca. - Każdy, kto będzie opowiadał, że możliwe do pogodzenia są wielkie wydatki socjalne, wczesny wiek emerytalny, dużo miejsc pracy, wysokie zarobki, korzysta z komfortu braku odpowiedzialności za to co mówi, ponieważ nie rządzi. Ja takiego komfortu nie mam - powiedział Tusk poproszony o komentarz w sprawie programu PiS, który ma zostać przedstawiony podczas sobotniego kongresu.

Na wezwanie Tuska odpowiedział rzecznik PiS Adam Hofman. Oznajmił, że tylko merytoryczna debata jest potrzebna. - Jeśli ktoś rządzi przez prawie 7 lat, to niech najpierw rozliczy się ze swojego programu i przeprosi za ten zmarnowany czas. Przedstawi merytoryczny program, na poziomie konkretu, jakim jest nasz. Jeśli Donald Tusk spełni te warunki, to ta debata będzie możliwa. W przeciwnym razie, jeśli ich nie spełni, będzie to zwykła pyskówka, jak na sali sejmowej, gdzie Tusk wychodzi i krzyczy na opozycję. Na to szkoda czasu - podkreślił rzecznik PiS.

Adam Hofman odpowiada na wezwanie Donalda Tuska
Adam Hofman odpowiada na wezwanie Donalda Tuskatvn24

Szerokie plany

Program PiS zakłada m.in., że Polska powinna wydawać na politykę prorodzinną ok. 4 proc. PKB. PiS zobowiązuje się wprowadzić comiesięczny dodatek rodzinny w kwocie 500 zł na drugie i na kolejne dzieci do 18. roku życia. Chce też zwiększenia dostępu do świadczeń rodzinnych, zerowej stawki VAT na ubrania dziecięce, wydłużenia urlopów macierzyńskich i wychowawczych.

Poza tym proponuje przyjęcie „paktu dla wzrostu wynagrodzeń”, który zawrą strona społeczna, pracodawcy oraz rząd. Płaca minimalna nie mogłaby być mniejsza niż 50 proc. średniej płacy w gospodarce narodowej. Partia obiecuje też ponad 1,2 mln nowych miejsc pracy dla młodych, co ma umożliwić Narodowy Program Zatrudnienia. Zakłada on m.in. obniżenie wysokości składek na ubezpieczenia społeczne w gminach szczególnie dotkniętych bezrobociem oraz preferencje podatkowe dla osób zatrudniających absolwentów szkół. Tusk zaznaczył, że jego odpowiedzią na program PiS jest m.in. inwestycja w rozbudowę elektrowni w Opolu. - Przygotowując inwestycje musimy nie tylko zdobywać środki, przekonywać opornych, musimy także nieustannie konfrontować nasze racje z racjami naszych oponentów w Europie - podkreślił premier. - Trudniej realizować praktyczne projekty, o wiele łatwiej mówić - powiedział premier. Dodał, że wie o tym, bo też był w opozycji.

Autor: mk\mtom / Źródło: PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości