"Trzy czwarte tego wywiadu miało jednego adresata"

TVN24 | Polska

Autor:
mjz/dap
Źródło:
TVN24
Sienkiewicz: trzy czwarte wywiadu, którego udzielił Kaczyński, miało jednego adresataTVN24
wideo 2/7
TVN24Sienkiewicz: rrzy czwarte wywiadu, którego udzielił Kaczyński, miało jednego adresata

Jarosław Kaczyński ma się czego bać, ponieważ Zjednoczona Prawica ma przed sobą raczej trudny okres i niewykluczone, że się rozpadnie – mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł Koalicji Obywatelskiej Bartłomiej Sienkiewicz. Jego zdaniem obóz rządowy nie przetrwa w obecnym kształcie do wyborów parlamentarnych, które powinny się odbyć w 2023 roku.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla "Gazety Polskiej" powiedział, że są napięcia w koalicji i że dobrze, aby koalicjanci pamiętali przysłowie "dopóty dzban wodę nosi, dopóki mu się ucho nie urwie". - Otóż może się urwać – dodał Kaczyński.

Prezes PiS mówił, że "może dojść do wydarzeń, które doprowadzą do skrócenia kadencji" i przeprowadzenia przedterminowych wyborów. - Ale żeby była jasność, nie prognozuję wcześniejszych wyborów. Jedynie nie wykluczam takiej ewentualności – zaznaczył.

"Trzy czwarte tego wywiadu miało jednego adresata"

Do wywiadu Kaczyńskiego i do napięć w obozie rządowym odniósł się w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł Koalicji Obywatelskiej Bartłomiej Sienkiewicz.

- Trzy czwarte tego wywiadu miało jednego adresata: Zbigniewa Ziobrę, z grożeniem wyrzucenia z koalicji i równocześnie szantażem wobec opozycji: macie zagłosować za tym pakietem razem z nami, macie uratować mój rząd, bo inaczej nie będziecie Polakami – mówił Sienkiewicz, nawiązując do głosowania w sprawie zwiększenia zasobów własnych Unii Europejskiej, by możliwe było uruchomienie unijnego Funduszu Odbudowy. Obóz rządowy jest w tej sprawie podzielony, przedstawiciele partii Ziobry, Solidarnej Polski, zapowiedzieli, że nie zagłosują za ratyfikacją.

Jarosław Kaczyński i Zbigniew ZiobroPAP/Paweł Supernak

- Jesteśmy już przyzwyczajeni do tego rodzaju szantażów (ze strony - red.) Kaczyńskiego, łącznie z wyzwiskami, bo w tym samym wywiadzie okazało się, że jesteśmy rakiem, który toczy polską politykę – mówił dalej poseł KO, nawiązując do innych słów prezesa PiS, w których działania parlamentarnej opozycji określił mianem "raka polskiej polityki" i "niebywałego szkodnictwa".

Sienkiewicz: Kaczyński ma się czego bać, ponieważ Zjednoczona Prawica ma przed sobą raczej trudny okres

Zdaniem Sienkiewicza Jarosław Kaczyński "ucieka się do takiego języka, obelg, insynuacji, wręcz chamstwa wtedy, kiedy się boi". - A ma się czego bać, ponieważ Zjednoczona Prawica ma przed sobą raczej trudny okres i niewykluczone, że się rozpadnie – dodał.

Poseł KO odniósł się także do wypowiedzi prezesa PiS, w której ten przyznał, że nie wyklucza wcześniejszych wyborów parlamentarnych. - To jest jasne, że te wybory musiały się pokazać jako kolejny straszak. Jako Koalicja Obywatelska mówimy, że do wyborów trzeba być przygotowanym non stop, ponieważ nie prognozujemy, że Zjednoczona Prawica przetrwa przez najbliższe 2,5 roku – dodał.

Czytaj więcej: pół roku Kaczyńskiego z nową funkcją

Czy opozycja jest gotowa przejąć władzę?

Sienkiewicz był pytany, czy jego formacja polityczna byłaby ewentualnie gotowa objąć władzę w sytuacji, gdyby stracić ją miał obóz Zjednoczonej Prawicy.  

- Jesteśmy pod rządami algorytmu pana d'Hondta (metoda przeliczania głosów na mandaty - red). To jest algorytm, który daje premię zwycięzcy. Ważne jest, żeby żadna partia opozycyjna, która w tej chwili zasiada w parlamencie, nie wypadła poza parlament, bo wtedy głosy takiej partii przejmuje zwycięzca – zwracał uwagę.

- Jako Koalicja Obywatelska trzymamy mocno kciuki za naszych współopozycjonistów i mamy nadzieję, że wszyscy przekroczą próg, a jak się ułoży to po wyborach i jak się będzie kształtowała koalicja, bo przyszły rząd będzie oczywiście koalicyjny, to za wcześnie, by o tym mówić – powiedział Sienkiewicz.

Sienkiewicz: ważne jest, żeby żadna partia opozycyjna, która w tej chwili zasiada w parlamencie, nie wypadła z niegoTVN24

"Rząd nie panuje nad szczepieniami, a tym samym zaczynamy przegrywać wyścig ze śmiercią"

Gość "Faktów po Faktach" odniósł się także do działań rządu w walce z epidemią, między innymi do realizacji programu szczepień.

- Polska szczepi w sposób chaotyczny, właściwie cały ten system szczepień się załamał, nie wiadomo, jakie reguły nim rządzą i co powoduje, że w jednych miejscach jest więcej szczepionek, a w drugich mniej – mówił Sienkiewicz.

Wskazywał, że "szczepienia to jest wyścig ze śmiercią". - Dlatego w czasie Świąt Wielkiej Nocy w Niemczech zaszczepiono ponad 200 tysięcy osób. U nas w pięciu województwach nie zaszczepiono nikogo. Rząd nie panuje nad szczepieniami, a tym samym zaczynamy przegrywać wyścig ze śmiercią – stwierdził.

Odniósł się także do ostatnich aktywności prezydenta Andrzeja Dudy w walce z koronawirusem. W środę przypada Światowy Dzień Zdrowia i Dzień Pracownika Służby Zdrowia. Prezydent dziękował pracownikom medycznym za ich zaangażowanie w walce z COVID-19.

Sienkiewicz mówił, że "pan prezydent wyspecjalizował się w uroczystościach i wieńcach". - Oczywiście pan prezydent może składać życzenia pielęgniarkom i lekarzom, ale rząd, który popiera i władza, której jest częścią, po prostu przegrywa w pandemii życie Polaków – ocenił polityk Koalicji Obywatelskiej.

Sienkiewicz: rząd nie panuje nad szczepieniamiTVN24

Autor:mjz/dap

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Paweł Supernak