Kaczyński o relacjach Duda - Macierewicz: prezydentowi należy się szacunek

Polska


To mnie bardzo niepokoi, bo jest zupełnie niepotrzebne - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński, odnosząc się do relacji między prezydentem Andrzejem Dudą a szefem MON Antonim Macierewiczem.

O "sporze" między Andrzejem Dudą i Antonim Macierewiczem mówił w czwartek w wywiadzie dla "Gościa Niedzielnego" prezes PiS Jarosław Kaczyński.

- To mnie bardzo niepokoi, bo jest zupełnie niepotrzebne. Konstytucyjne uprawnienia prezydenta w stosunku do armii są oczywiste i absolutnie należy tego przestrzegać. Prezydent personifikuje państwo i należy mu się szacunek. Zrobię wszystko, aby ten spór się zakończył – zadeklarował.

W ostatnim czasie prezydent prowadził korespondencję z Antonim Macierewiczem dotyczącą obsady stanowisk attachés obrony m.in. w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i na Ukrainie oraz tworzenia Wielonarodowego Dowództwa Dywizji Północ-Wschód w Elblągu.

W zeszły piątek doszło do spotkania Andrzeja Dudy z szefem MON. Prezydent mówił, że jest zadowolony z rozmowy.

W środę portal tvn24.pl napisał natomiast, że szef BBN Paweł Soloch przekazał szefowi MON w imieniu prezydenta pisma sprawie sytuacji w Służbie Kontrwywiadu Wojskowego.

"Polityka epistolarna"

Domniemane napięcia na linii prezydent - szef MON już wcześniej niepokoiły prezesa PiS.

W zeszły piątek prezes PiS w wywiadzie dla PAP mówił, że "nie podoba mu się polityka epistolarna".

- Napięcia są nieuniknione ze względu na fatalny kształt polskiej konstytucji. Trzeba z tego wyjść, co wymaga politycznej dojrzałości ze wszystkich stron - powiedział.

Pytany tego samego dnia w RMF FM, czy ma pełne zaufanie i pełne poparcie dla szefa MON Antoniego Macierewicza podkreślił, że jest on człowiekiem, "który w ciągu swojej drogi politycznej "zrobił wiele rzeczy, które wydawały się niemożliwe". - Ale to jest jednocześnie (człowiek), który ma w sobie wiele takich cech, które mają ludzie bardzo silni, pewnej ekstrawagancji. I rzeczywiście będę oczekiwał, żeby ta ekstrawagancja została ograniczona - podkreślił Kaczyński.

Prezes PiS: będę oczekiwał, żeby ekstrawagancja Macierewicza została ograniczonaRMF FM

"Zawsze lepiej rozmawiać twarzą w twarz"

Do wzajemnych stosunków Dudy i Macierewicza odniósł się w czwartek rzecznik rządu Rafał Bochenek. Stwierdził, że "zawsze lepiej" rozmawiać ze sobą "bezpośrednio, twarzą w twarz" i "ustalić pewne kwestie, jeśli są jakiekolwiek wątpliwości". - Taką formułę współpracy preferuje pani premier - dodał. Zastrzegł zarazem, że "to nie jest nic nadzwyczajnego, że pomiędzy najwyższymi urzędnikami w państwie dochodzi do wymiany jakiejkolwiek korespondencji". - Wymiana pism jest czymś standardowym w państwach demokratycznych, pomiędzy najważniejszymi urzędnikami - podkreślił Bochenek.

Rzecznik rządu o korespondencji prezydenta z szefem MONtvn24

Autor: js//rzw / Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24