TVN24 | Polska

Gowin za "przyjaznym rozdziałem Kościoła od państwa"

TVN24 | Polska

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP
Gowin: opowiadamy się za przyjaznym rozdziałem państwa od Kościoła
Gowin: opowiadamy się za przyjaznym rozdziałem państwa od KościołaPorozumienie
wideo 2/5
PorozumienieGowin: opowiadamy się za przyjaznym rozdziałem państwa od Kościoła

Wicepremier Jarosław Gowin powiedział w środę we Wrocławiu, że Porozumienie opowiada się za tym modelem relacji Kościół-państwo, który jest wpisany w polską konstytucję. - Ja nazywam to modelem przyjaznego rozdziału państwa i Kościoła – stwierdził.

W środę we Wrocławiu odbyła się jedna z konferencji programowych zainicjowanych przez Porozumienie Jarosława Gowina, które poprzedzają majowy kongres tej partii. W stolicy Dolnego Śląska prelegenci dyskutowali o relacjach Państwo – Kościół. Lider Porozumienia, wicepremier Jarosław Gowin na konferencji prasowej poprzedzającej dyskusję podkreślił, że kierowana przez niego partia opowiada się za "przyjaznym rozdziałem Kościoła od państwa".

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

- Porozumienie opowiada się za tym modelem relacji Kościół - państwo, który jest wpisany w polską konstytucję. Ja nazywam to modelem przyjaznego rozdziału państwa i Kościoła – powiedział Jarosław Gowin.

"Wskazana jest dobra współpraca"

Polityk podkreślił, że państwo i Kościół powinny być instytucjami wzajemnie autonomicznymi. - Są przy tym sfery, które są przedmiotem zainteresowania zarówno Kościoła, jak i państwa. Przykład to edukacja. W tych obszarach wspólnej troski państwa i Kościoła wskazana jest dobra współpraca – powiedział Jaroslaw Gowin podkreślając, że ma na myśli nie tylko Kościół katolicki, ale wszystkie Kościoły i związki wyznaniowe funkcjonujące w Polsce.

Lider Porozumienia uważa, że silna, publiczna obecność religii dobrze wpływa na więzi społeczne i - jak mówił - "jest podstawą tkanki moralnej polskiego społeczeństwa". Gowin podkreślił, że Polska jest państwem skupiającym ludzi wierzących, niewierzących oraz agnostyków.

- Dlatego my politycy powinniśmy dbać o to, aby państwo w żaden sposób nie ingerowało w życie wspólnot religijnych, a równocześnie przestrzeń relacji społecznych powinna być jak najszerzej otwarta dla wszystkich ludzi dobrej woli, dla reprezentantów wszystkich rodzin światopoglądowych obecnych w polskim społeczeństwie - powiedział wicepremier, dodając, że takie jest przesłanie polskiej konstytucji.

Autor:asty/kg

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości