Gowin: jeśli dojdzie do rekonstrukcji rządu, to po świętach

Polska

O możliwej rekonstrukcji rządu mówiła też rzeczniczka PiS Beata Mazurek (wypowiedź z 2.04.2019)tvn24
wideo 2/3

- Skłaniamy się do tego, żeby ministrowie, którzy są liderami list do Parlamentu Europejskiego przed wyborami, rzeczywiście opuścili swoje stanowiska - powiedział w środę wicepremier Jarosław Gowin, pytany o możliwą rekonstrukcję rządu.

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin (Porozumienie) był pytany w środę w radiu TOK FM m.in. o rekonstrukcję rządu w związku z nadchodzącymi wyborami do Parlamentu Europejskiego.

- Moim zdaniem ta rekonstrukcja dokona się później, po świętach, ale tutaj decyzja będzie leżała po stronie pana premiera (Mateusza - red.) Morawieckiego - powiedział Gowin. Jak dodał, w jego ocenie nie jest przesądzone, że do rekonstrukcji w ogóle dojdzie.

- Raczej skłaniamy się do tego, żeby ministrowie, którzy są liderami list do Parlamentu Europejskiego przed wyborami, rzeczywiście opuścili swoje stanowiska - tak, żeby nie było wątpliwości co do transparentności przebiegu wyborów - powiedział. Dodał, że nie sądzi, aby "ta rekonstrukcja objęła kogokolwiek innego".

Odejście minister finansów? "Do wyborów na pewno pozostanie"

Wypowiadając się na temat pogłosek dotyczących odejścia minister finansów Teresy Czerwińskiej z rządu Gowin zapewnił, że "do wyborów na pewno pozostanie w rządzie". - W moim przekonaniu pani minister Czerwińska w dniu 26 maja, czyli w dniu wyborów do europarlamentu, będzie ministrem finansów - powiedział.

Wicepremier dodał, że Czerwińska przygotowuje obecnie wieloletni plan konwergencji.

Gowin zaznaczył, że ma podobne do Teresy Czerwińskiej "przekonania ekonomiczne". - Dla nas ta skala transferów społecznych jest pewnym wyzwaniem - mówił. Dopytywany, czy obecny transfer społeczny jest zbyt daleko idący, stwierdził, że "jest transferem możliwym do realizacji, ale dochodzimy do granic możliwości".

Zasugerował, że w następnych kadencjach priorytetem powinien być rozwój gospodarczy, a nie transfer społeczny.

- W przyszłej kadencji trzeba się na przykład zastanowić nad tym, czy system pomocy społecznej nie jest nadmiernie szczodry, czy nie jest tak, że coraz liczniejsza staje się grupa ludzi, którzy nie tyle potrzebują pomocy ze strony państwa, co żerują na tej pomocy. To jest temat, do którego każdy odpowiedzialny rząd wcześniej czy później musi się przymierzyć - ocenił.

Kiedy rekonstrukcja rządu?

We wtorek o możliwym terminie rekonstrukcji rządu wypowiadali się także politycy PiS.

Rzeczniczka tej partii Beata Mazurek poinformowała, że z jej wiedzy wynika, że nastąpi ona jeszcze przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.

- Nie jest żadną tajemnicą, że są rozważane różne scenariusze dotyczące ewentualnej rekonstrukcji rządu: czy zaczekać do wyborów i ministrowie odejdą dopiero po tym, jak zostaną ewentualnie wybrani, czy też zrobić rekonstrukcję przed wyborami - mówił w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 i na tvn24.pl szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk. Dodał, że tej decyzji - według jego wiedzy - jeszcze nie podjęto.

Dworczyk: poważnie analizuje się wariant rekonstrukcji rządutvn24

Autor: mjz/adso / Źródło: PAP, TOK FM

Źródło zdjęcia głównego: tvn24