Gowin: alternatywa "weto albo śmierć" od samego początku była fałszywa

Autor:
pp/kab,
adso
Źródło:
TVN24, PAP
Gowin: alternatywą dla naszego rządu są nowe wybory, które nie byłyby dobre ani dla Polski, ani dla Solidarnej Polski
Gowin: alternatywą dla naszego rządu są nowe wybory, które nie byłyby dobre ani dla Polski, ani dla Solidarnej PolskiTVN24
wideo 2/2
TVN24Gowin: alternatywą dla naszego rządu są nowe wybory, które nie byłyby dobre ani dla Polski, ani dla Solidarnej Polski

Alternatywą dla naszego rządu są nowe wybory, które nie byłyby dobre ani dla Polski, ani dla Solidarnej Polski - powiedział wicepremier i lider Porozumienia Jarosław Gowin, pytany o stanowisko partii Zbigniewa Ziobry wobec ustaleń szczytu UE. Wyraził nadzieję, że "zwycięży odpowiedzialność za Polskę". Oświadczył, że Porozumienie udziela jednoznacznego poparcia ustaleniom szczytu brukselskiego.

JAROSŁAW GOWIN BĘDZIE GOŚCIEM PROGRAMU "SPRAWDZAM" W TVN24 W PIĄTEK O 20.

Unijni przywódcy porozumieli się w czwartek w sprawie budżetu Wspólnoty na lata 2021-27 i funduszu odbudowy. Premierzy Polski i Węgier Mateusz Morawiecki i Viktor Orban nie kryli zadowolenia z przyjęcia konkluzji do szczytu w Brukseli. Krytycznie o porozumieniu wyraził się minister sprawiedliwości i lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro. Wcześniej wielokrotnie mówił, że Polska powinna zawetować budżet Unii Europejskiej, jeśli znajdą się tam zapisy uzależniające wypłatę środków od praworządności. 

"Nie ma innej drogi jak twarde weto". Wypowiedzi Ziobry o budżecie UE i powiązaniu z praworządnością
"Nie ma innej drogi jak twarde weto". Wypowiedzi Ziobry o budżecie UE i powiązaniu z praworządnościąTVN24

Na piątkowej konferencji prasowej wicepremier i lider Porozumienia Jarosław Gowin stwierdził, że jego ugrupowanie od początku opowiadało się za kompromisem w negocjacjach budżetu UE. Taki kompromis "powstał w trójkącie Warszawa-Berlin-Budapeszt" i "ten kompromis bez jakiejkolwiek zmiany przecinka został wczoraj zaakceptowany przez wszystkich liderów Unii Europejskiej".

- Chcę powiedzieć, że ustalenia szczytu brukselskiego nie tylko w niczym nie zagrażają polskiej suwerenności, ale przeciwnie, wzmacniają (ją - red.). Okazało się, że można twardo negocjować a jednocześnie być przewidywalnym partnerem - powiedział Gowin. - Alternatywa "weto albo śmierć" od samego początku była fałszywa - dodał.

Dodał, że "można zarówno dbać o niezawisłe prawa Polski, jak i o środki z budżetu unijnego, można stać na straży suwerenności naszego państwa, a jednocześnie opowiadać się za wspólną Europą". - Porozumienie udziela jednoznacznego poparcia ustaleniom szczytu brukselskiego - oświadczył Gowin, który na konferencji wystąpił wraz z posłami swojego ugrupowania.

"Alternatywą nowe wybory, które nie byłyby dobre ani dla Polski, ani dla Solidarnej Polski"

Pytany o negatywne stanowisko Solidarnej Polski wobec ustaleń szczytu UE Gowin zaznaczył, że "Porozumienie szanuje prawo każdego partnera w Zjednoczonej Prawicy, aby zajmować odmienne stanowisko". Jednocześnie wyraził nadzieję, że "zwycięży odpowiedzialność za Polskę" i Zjednoczona Prawica zachowa jedność. - Alternatywą dla naszego rządu są nowe wybory, które nie byłyby dobre ani dla Polski, ani dla Solidarnej Polski - stwierdził Gowin.

Gowin: alternatywą dla naszego rządu są nowe wybory, które nie byłyby dobre ani dla Polski, ani dla Solidarnej Polski
Gowin: alternatywą dla naszego rządu są nowe wybory, które nie byłyby dobre ani dla Polski, ani dla Solidarnej PolskiTVN24

- Liczę na to, że w momencie, gdy opadną emocje, gdy odbędziemy jeszcze szereg rozmów, szereg analiz, dojdziemy do wspólnego wniosku, że mimo różnicy zdań w sprawie ustaleń szczytu brukselskiego możemy nadal podążać tą samą drogą - oświadczył wicepremier.

Pytany, czy gdyby Solidarna Polska opuściła jednak Zjednoczoną Prawicę, wyobraża sobie współpracę z PSL lub posłami Kukiz'15, zaznaczył, że "dziś snucie takich scenariuszy jest zdecydowanie przedwczesne".

- Oczywiście możemy wyobrazić sobie każdy scenariusz, nie jest żadną tajemnicą, że mamy dobre relacje z Pawłem Kukizem, z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem, że wiele nas łączy - mówił. - Ale ciągle najlepszym scenariuszem dla Polski są wspólne rządy Prawa i Sprawiedliwości, Porozumienia oraz partii ministra Zbigniewa Ziobry - zapewnił Gowin.

Jarosław GowinTVN24

Woś: pytanie, czy Solidarna Polska pozostanie w Zjednoczonej Prawicy, jest oczywiste i otwarte

Wiceszef Solidarnej Polski Michał Woś pytany w piątek w Radiu Plus, kiedy zbierze się zarząd SP, odparł, że prawdopodobnie w piątek zostanie ustalony konkretny dzień i godzina. Dopytywany, czy pytanie, które zostanie postawione przed zarządem dotyczy tego, czy Solidarna Polska pozostanie w Zjednoczonej Prawicy, Woś odpowiedział, że jest to pytanie "oczywiste i otwarte". - Będziemy rozważali za i przeciw tego scenariusza - dodał.

Wiceminister sprawiedliwości powiedział, że "rozporządzenie o warunkowości, które może być taką ideologiczną pałką do używania przez instytucje europejskie, nie zmieniło się ani o przecinek". - Te wszystkie sukcesy, które są teraz ogłaszane, odnoszą się wyłącznie do konkluzji - wskazał.

Gowin zapowiada konsultacje w sprawie wykorzystania unijnych środków

Gowin na piątkowej konferencji prasowej zapowiedział także, że jako minister rozwoju, pracy i technologii rozpocznie w najbliższym czasie konsultacje ze środowiskami biznesowymi, samorządami w kwestii tego, "w jaki sposób, najbardziej prorozwojowy, wykorzystać blisko 800 mld zł" unijnych środków.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Wiceprezes Porozumienia Marcin Ociepa stwierdził, że debata na temat budżetu UE pokazała, że potrzebny jest w Polsce eurorealizm mieszczący się między wezwaniami do polexitu i "euronaiwnością". Wskazał, że potrzebna jest też "współpraca ponad podziałami" administracji rządowej, samorządu i biznesu. Zapowiedział, że Porozumienie zaangażuje się w krzewienie tych trzech elementów.

Autor:pp/kab, adso

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości