Turcja w UE? "Byłbym za tym, żeby poczekać"

TVN24

Aktualizacja:
Jarosław Gowin o ewentualnym przyjęciu Turcji do Unii Europejskiejtvn24
wideo 2/8

Zawsze byłem zwolennikiem tego, żeby Turcja stała się częścią Unii Europejskiej. Obecnie ten kraj przechodzi wewnętrzne turbulencje i osobiście byłbym za tym, żeby poczekać, co wyłoni się z tego pewnego zamętu politycznego - powiedział w "Faktach po Faktach" wicepremier Jarosław Gowin.

We wtorek z oficjalną wizytą przyjechał do Warszawy, na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy, prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. Na wspólnej z tureckim prezydentem konferencji prasowej prezydent Andrzej Duda zadeklarował, że Polska popiera starania Turcji o wstąpienie do UE. Natomiast Erdogan powiedział, że Turcja oczekuje od Brukseli jasnej deklaracji w tej sprawie.

"Turcja przechodzi swoje wewnętrzne turbulencje"

Gowin pytany o ewentualne przyjęcie Turcji do UE odpowiedział, że nie ma do tego dzisiaj warunków. - Zawsze byłem zwolennikiem tego, żeby Turcja stała się częścią Unii Europejskiej, bo uważałem, że ten zwesternizowany, ucywilizowany islam, który dominował w Turcji przez długie dziesiątki lat, prawie przez stulecia, to jest jakaś forma współpracy chrześcijańskiej, zachodniej Europy ze światem islamu - mówił wicepremier.

Dodał, że obecnie "Turcja przechodzi swoje wewnętrzne turbulencje". - Osobiście byłbym za tym, żeby poczekać, co wyłoni się, z tego pewnego zamętu politycznego - powiedział Gowin.

Dopytywany, czy po ewentualnym przyjęciu Turcji do UE powinno się włączyć ten kraj także do strefy Schengen odpowiedział, że dla Polski najważniejsze jest to, żeby Turcja pozostała częścią NATO.

- Turcja jest bardzo ważnym elementem równowagi geopolitycznej na tej południowej flance, a właściwie na styku Europy i Azji - podkreślił. Gowin zwrócił uwagę, że na terenie Turcji są "setki tysięcy" migrantów. - Gdyby Turcja znalazła się w strefie Schengen ci ludzie dotarliby w sposób nieskrępowany do Europy. Moim zdaniem byłoby to dużym zagrożeniem dla Europy - dodał wicepremier.

Spotkanie z premier przełożone

Podczas wizyty w Warszawie prezydent Erdogan, poza spotkaniem z prezydentem Dudą, rozmawiał także z marszałkami Sejmu i Senatu Markiem Kuchcińskim i Stanisławem Karczewskim, oraz wziął udział w Forum Biznesu. Prezydent Turcji nie spotkał się natomiast we wtorek z premier Beatą Szydło. Jak poinformował rzecznik rządu Rafał Bochenek, w związku z sytuacją wewnętrzną w Turcji i koniecznością osobistego zaangażowania prezydenta Erdogana obie strony zdecydowały o przełożeniu spotkania na inny termin.

Autor: js/mtom / Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: domena publiczna / pixabay