Zdobyli mandaty posłów. "Sejm będzie ciekawszy, a na pewno bardziej merytoryczny"

Polska

Janusz Kowalski i Franciszek Sterczewski w "Tak jest" tvn24
wideo 2/35

Jeśli chcemy zmienić politykę i spowodować, żeby ona była bliżej ludzi i bardziej obywatelska, to trzeba się zaangażować - przekonywał w "Tak jest" aktywista społeczny Franciszek Sterczewski, który dostał się do Sejmu z listy KW Koalicja Obywatelska. Janusz Kowalski, sejmowy debiutant wybrany z listy KW Prawo i Sprawiedliwość, powiedział, że chce być w Opolskiem "kontynuatorem myśli, czy działania Patyka Jakiego, który był bardzo skutecznym parlamentarzystą dla regionu".

W niedzielnych wyborach parlamentarnych do Sejmu dostało się wielu posłów debiutantów. Wśród nich znaleźli się między innymi Janusz Kowalski, wybrany z listy Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość oraz Franciszek Sterczewski, który został posłem z listy Komitetu Wyborczego Koalicja Obywatelska. W "Tak jest" w TVN24 opowiadali w czwartek o swojej motywacji do startu w wyborach.

"Postanowiłem przenieść tę energię z palcu Wolności z Poznania"

Sterczewski wskazywał, że od 10 lat działa w Poznaniu "jako aktywista, społecznik i organizator na przykład Łańcuchów Światła w obronie niezawisłości sądów".

- Postanowiłem przenieść tę energię z palcu Wolności z Poznania, wnieść ją do polskiej polityki - przekonywał.

Nowo wybrany poseł powiedział, że o swoim starcie rozmawiał z Mariuszem Wiśniewskim, wiceprezydentem Poznania i Rafałem Grupińskim, szefem regionalnych struktur Platformy Obywatelskiej w Wielkopolsce.

- Także od nich bezpośrednio było zaproszenie, ale motywacje były takie, że "wszystkie ręce na pokład" i jeśli chcemy tę politykę zmienić i spowodować, żeby ona była bliżej ludzi i bardziej obywatelska, to trzeba się zaangażować - dodał Sterczewski.

"Chcę być w województwie opolskim kontynuatorem myśli, czy działania Patryka Jakiego"

Janusz Kowalski pogratulował Sterczewskiemu sukcesu w wyborach i przyznał, że to "fajny sygnał, że (do Sejmu - przyp. red.) wchodzą ludzie całkowicie spoza polityki, społecznicy". - Myślę, że to spowoduje, że ten Sejm będzie ciekawszy, a na pewno bardziej merytoryczny - dodał.

- Przyjąłem propozycję ze strony pana ministra (sprawiedliwości - red.) Zbigniewa Ziobry i (byłego wiceministra sprawiedliwości, a teraz europosła PiS - red.) Patryka Jakiego i chcę być w województwie opolskim kontynuatorem myśli, czy działania Patryka Jakiego, który był bardzo skutecznym parlamentarzystą dla regionu - powiedział nowo wybrany poseł.

- To była główna moja motywacja - zaznaczył Kowalski.

Kowalski o motywacji do startu w wyborach tvn24

"Dobrze szukać pól do współpracy"

Jak ocenił Franciszek Sterczewski, należy szukać politycznego porozumienia w kwestiach, "które mogą łączyć ludzi niezależnie, czy ktoś jest bardziej lewicowy czy bardziej prawicowy". Jego zdaniem to "kwestie transportu czy dbałości o środowisko".

- Dlatego dobrze wiedzieć, gdzie się różnimy i dobrze szukać pól do współpracy - dodał, zwracając uwagę na to, że w ostatnich latach polityka była pełna "agresji", "pogardy" i momentami "mowy nienawiści".

Sterczewski: dobrze szukać tych pól do współpracytvn24

Autor: akr/adso / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty: