Janusz Korwin-Mikke nie jest już szefem partii KORWiN. Powodem "wiek i zmęczenie"

Autor:
momo/tr
Źródło:
PAP
Janusz Korwin-Mikke walczy ze snem w Sejmie (nagranie z listopada 2019 roku)
Janusz Korwin-Mikke walczy ze snem w Sejmie (nagranie z listopada 2019 roku)
wideo 2/4
Walka ze snem

Poseł Janusz Korwin-Mikke ustąpił z funkcji prezesa partii KORWiN z powodu "wieku i zmęczenia". Na sobotnim kongresie partii wybrano jego następcę - doktora nauk ekonomicznych i szefa własnej kancelarii podatkowej, dotychczasowego wiceprezesa partii Sławomira Mentzena.

- Mam 80 lat, są lepsi i młodsi ode mnie, którzy mogą przejąć stery w partii - tak od dłuższego czasu mówił Korwin-Mikke zagadywany, jak długo jeszcze chciałby kierować partią jednoznacznie kojarzącą się z jego osobą i nazwiskiem. Nie wszyscy wiedzą, że to skrót od "Konfederacja Odnowy Rzeczypospolitej Wolność i Nadzieja", bo tak ją nazwała część działaczy Kongresu Nowej Prawicy, którzy skupili się wokół Korwin-Mikkego.

Ten pod koniec września przeciął bardzo już powszechne pogłoski o swym odejściu, mówiąc "Rzeczpospolitej", że "ma zamiar przekazać stery" wiceprezesowi partii KORWiN. - Pan Sławomir Mentzen na pewno byłby dobrym prezesem partii, ale niech kongres zdecyduje. A jak będzie trzeba, to zmieni się nazwę partii i moje nazwisko zastąpi się innym – mówił nestor polskiej prawicy.

Korwin-Mikke zostaje w polityce

Na sobotnim kongresie zapewnił, że "z polityki nie odchodzi". - Wciąż będę aktywny - zapewniał dziennikarzy.

Reporterzy próbowali dopytywać, czy to prawda, że na jego odejście naciskali inni posłowie Konfederacji, w tym ci, którzy sami odeszli z partii KORWIN 8 marca. Jak tłumaczyli, powodem było m.in. to, iż prezes Korwin-Mikke bronił Putina, który właśnie wysłał swoją armię, aby zbrojnie wprowadziła ruski mir w Ukrainie.

Nowy szef partii wybrany

Za wyborem Sławomira Mentzena głosowało 302 delegatów, 14 było przeciwnych, i 10 wstrzymało się od głosu. Sławomir Mentzen został wcześniej sam wskazany przez Korwin-Mikkego na swojego następcę.

Poseł Konfederacji Janusz Korwin-Mikke został przez aklamację wybrany na nowo powołane stanowisko prezesa-założyciela partii.

Nowy lider partii KORWiN ogłosił podczas kongresu prawybory na liderów list do Sejmu. Mieliby w nich wziąć udział zarówno członkowie jego partii, jak i członkowie powstałej po rozłamie partii Artura Dziambora.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:momo/tr

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości