Ojciec prezydenta o in vitro: to jest eksperyment medyczny

Polska

Jan Tadeusz Duda, ojciec prezydenta, o metodzie in vitrotvn24
wideo 2/37

- Dziecko poczęte w wyniku in vitro to jest człowiek, to nie jest przedmiot, który można podarować rodzicom pragnącym mieć dziecko - mówił podczas poniedziałkowej debaty krakowskich kandydatów do Senatu Jan Tadeusz Duda, ojciec prezydenta Andrzeja Dudy. Przekonywał, że ta procedura jest "eksperymentem medycznym". - Wie pan, jak wyglądają kobieta i mężczyzna, którzy się kochają do bólu, którzy chcą mieć dziecko? - pytał go senator Jerzy Fedorowicz.

W poniedziałek w Krakowie odbyła się zorganizowana przez "Gazetę Wyborczą" debata tamtejszych kandydatów do Senatu. Wzięli w niej udział: Jan Tadeusz Duda, ojciec prezydenta Andrzeja Dudy, senatorowie Jerzy Fedorowicz i Bogdan Klich, kandydat niezależny Rafał Komarewicz i członek Narodowej Rady Rozwoju Krzysztof Mazur.

Procedura in vitro jest "eksperymentem medycznym"

Kandydaci na senatorów dyskutowali między innymi o kwestii metody in vitro.

Jan Tadeusz Duda stwierdził, że "dziecko poczęte w wyniku in vitro to jest człowiek, to nie jest przedmiot, który można podarować rodzicom pragnącym mieć dziecko". Powoływał się przy tym na przepisy konstytucji. Jak wskazywał, art. 39 mówi, że "nikt nie może być poddany eksperymentom naukowym, w tym medycznym, bez dobrowolnie wyrażonej zgody".

- Gdzie jest zgoda tego człowieka? Tak mówią przepisy konstytucji - stwierdził.

"Nikt nie może być poddany eksperymentom naukowym, w tym medycznym, bez dobrowolnie wyrażonej zgody" art.39 konstytucji RP

Duda przekonywał, że "zamiast dopuścić do naturalnej konkurencji sześć milionów plemników, z których tylko jeden dociera do jaja, wyprowadza się jednego spośród kilkunastu". Ocenił, że jest to "niesłychana pycha i niesłychany brak odpowiedzialności ludzi, którzy podejmują się tego wobec przyszłych losów tego człowieka, którego życie w ten sposób się rozpoczyna".

- Dla mnie ryzyko, jakie się z tym wiąże, jest gigantyczne. W związku z tym ta procedura według mnie jest eksperymentem medycznym i jako taka podlega artykułowi 39 - dodał ojciec prezydenta.

"Wie pan, jak wyglądają kobieta i mężczyzna, którzy się kochają do bólu, którzy chcą mieć dziecko?"

Do tych słów odniósł się między innymi senator Jerzy Fedorowicz. - O czym pan rozmawia? (...) Wie pan, jak wyglądają kobieta i mężczyzna, którzy się kochają do bólu, którzy chcą mieć dziecko? - pytał Dudę.

Wskazywał, że metodę in vitro stosuje "pół świata". - Znam dzieci, które tą metodą przyszły na świat. Są cudowne, mądre, piękne - mówił.

- Dlatego jestem absolutnie za tym, że musimy opiekować się tymi ludźmi, bo tylko chwilowy los skazał ich na to, że nie mogą mieć dziecka przy pomocy naturalnego sposobu. Natomiast to jest piękno, które daje miłość - podkreślił Fedorowicz.

Autor: mjz/adso / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty: