Zmarł Jan Guz, przewodniczący OPZZ

TVN24

tvn24Jan Guz funkcję przewodniczącego OPZZ pełnił od 2004 roku

"Z głębokim smutkiem informujemy o śmierci Przewodniczącego OPZZ Jana Guza" – poinformowało w piątek na stronie internetowej Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych, którym Guz kierował od 2004 roku.

Jan Guz miał 62 lata.

OPZZ informuje o śmierci swego przewodniczącego

"Z głębokim smutkiem informujemy o śmierci Przewodniczącego OPZZ Jana Guza. Łączymy się w bólu z rodziną i bliskimi" – napisało w piątek na swej stronie internetowej Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych.

Jako jeden z pierwszych o śmierci związkowca poinformował prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz.

- Otrzymałem wiadomość o śmierci Jana Guza kilka godzin temu w szpitalu w Warszawie - powiedział Broniarz w rozmowie z PAP.

"Słowa otuchy i wsparcia dla rodziny i bliskich" - napisał na Twitterze.

Pełnił wiele funkcji publicznych

Jan Guz urodził się 30 października 1956 roku. Był absolwentem nauk politycznych, ukończył także podyplomowe studium menedżerskie na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego.

Pracował zawodowo m.in. jako wychowawca młodzieży w Ochotniczych Hufcach Pracy i mechanik.

Od wielu lat działał w związkach zawodowych, między innymi jako przewodniczący struktur terenowych OPZZ. W latach 1997-2004 zajmował stanowisko wiceprzewodniczącego OPZZ, od 2004 kierował tą centralą związkową.

Pełnił także wiele innych funkcji publicznych. Był radnym, wiceprzewodniczącym Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia, członkiem Rady Nadzorczej Oddziału ZUS, członkiem Polskiego Komitetu Normalizacyjnego, wiceprzewodniczącym Rady Nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, przewodniczącym Rady Programowej Ośrodka Studiów i Kształcenia Zawodowego.

Jako przewodniczący OPZZ w 2004 roku został powołany na funkcję wiceprzewodniczącego Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych.

W 2010 roku prezydent Lech Kaczyński powołał go na członka Narodowej Rady Rozwoju. W październiku 2015 roku z ramienia OPZZ został członkiem nowo powstałej Rady Dialogu Społecznego.

Był członkiem międzynarodowych organizacji związkowych: Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych i Międzynarodowej Konfederacja Związków Zawodowych. Był autorem wielu publikacji z zakresu polityki społecznej i gospodarczej.

Autor: js,MZ//rzw / Źródło: PAP, tvn24.pl