Jan Bury ma być "jedynką" na liście PSL na Podkarpaciu

Polska

Aktualizacja:
Jan Bury jest przewodniczącym klubu parlamentarnego PSLtvn24
wideo 2/36

Przewodniczący klubu parlamentarnego PSL Jan Bury otworzy listę ludowców w najbliższych wyborach do Sejmu w okręgu rzeszowsko-tarnobrzeskim - poinformował poseł PSL Mieczysław Kasprzak. Ma to być jedyna lista, której nie zatwierdzono półtora tygodnia temu, podczas krajowej konwencji wyborczej Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Start Jana Burego w wyborach nie był dotychczas pewny w związku z ostatnimi doniesieniami. Wynika z nich, że prokuratura chce postawić posłowi zarzuty przekroczenia uprawnień.

Poseł Bury oraz szef NIK Krzysztof Kwiatkowski - jak twierdzą śledczy - mieli ustawiać konkursy na szefów delegatur Najwyższej Izby Kontroli.

W środę wniosek prokuratury o uchylenie parlamentarzyście immunitetu został skierowany do sejmowej komisji etyki.

Decyzja w sobotę

- Po pierwsze, to jeszcze listy nie są zatwierdzone, a po drugie, to przecież [Jan Bury - red.] nie ma postawionych zarzutów - powiedział w środę Jakub Stefaniak, rzecznik klubu PSL. - Mamy czas do soboty. Cierpliwości - dodawał.

Formalnie lista PSL w okręgu rzeszowsko-tarnobrzeskim na zostać zatwierdzona przez konwencję wojewódzką partii w sobotę.

Z kolei prezes ludowców, Janusz Piechociński, uniknął w środę odpowiedzi na pytanie, co sądzi o kandydowaniu Jana Burego z pierwszego miejsca na liście PSL. Powiedział, iż liczy na to, że usłyszy na posiedzeniu sejmowej komisji etyki uzasadnienie wniosku prokuratury o uchylenie immunitetu.

Wybory parlamentarne odbędą się 25 października. Komitety wyborcze mają czas do północy 15 września na zgłoszenie list kandydatów na posłów oraz kandydatur do Senatu.

Janusz Piechociński o kandydaturze Jana Buregotvn24

Autor: fil/ja / Źródło: polskieradio.pl, tvn24.pl