Nowy kandydat PiS zaopiniowany do Trybunału Konstytucyjnego

Polska

Aktualizacja:
Prof. Jakub Stelina pozytywnie zaopiniowany jako kandydat na sędziego Trybunału Konstytucyjnegotvn24
wideo 2/35

Sejmowa komisja sprawiedliwości pozytywnie zaopiniowała kandydaturę Jakuba Steliny na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Wcześniej Stelina przez ponad godzinę odpowiadał na pytania, zadawane głównie przez posłów opozycji. Klub PiS zgłosił kandydaturę kilka godzin przed posiedzeniem komisji. Jeszcze w czwartek Sejm ma głosować nad wyborem sędziów do TK.

Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka głosami posłów Prawa i Sprawiedliwości pozytywnie zaopiniowała w środę wnioski w sprawie rekomendacji na stanowiska sędziów Trybunału Konstytucyjnego Krystyny Pawłowicz i Stanisława Piotrowicza.

Jednak również w środę PiS wycofało trzecią kandydaturę do Trybunału Konstytucyjnego, czyli Roberta Jastrzębskiego. Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki w rozmowie z TVN24 poinformował, że nowy kandydat PiS do Trybunału Konstytucyjnego jest już "ustalony", nie zdradził jednak, kto nim jest. Przekazał, że "raczej nie jest" to osoba kojarzona z obozem Zjednoczonej Prawicy.

Trzeci, nowy kandydat

"Trzecim kandydatem Prawa i Sprawiedliwości do TK jest prof. Jakub Stelina z Uniwersytetu Gdańskiego. Będę prezentował jego kandydaturę" - napisał poseł PiS Kazimierz Smoliński na Twitterze.

O godzinie 18.00 sejmowa komisja sprawiedliwości pozytywnie zaopiniowała kandydaturę profesora Jakuba Steliny na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Za rekomendacją głosowało 13 członków komisji z klubu Prawa i Sprawiedliwości, 10 posłów opozycji było przeciw.

Odpowiadał na pytania posłów

Wcześniej kandydat przez ponad godzinę odpowiadał na pytania, zadawane głównie przez posłów opozycji, dotyczące między innymi funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego, wyroku TSUE w sprawie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego oraz działalności Krajowej Rady Sądownictwa.

W odpowiedziach na pytania posłów Stelina podkreślił, że nie jest związany z Prawem i Sprawiedliwością. - Znam osoby z różnych partii, ale nie za dużo, bo po prostu nie funkcjonuję w polityce, ja się polityką nie zajmuję - zapewnił.

Pytany o wtorkowy wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej Stelina ocenił, że orzeczenie to "z punktu widzenia samej istoty było trafne".

- TSUE odmówił zajęcia się sprawą. Nie powiedział, że w jego kompetencjach leży ocena. Ja interpretuję to w ten sposób, że TSUE powiedział, iż to jest wasza wewnętrzna sprawa i niech się właściwe organy wewnętrzne w tym zajmą - powiedział.

Odnosząc się do wyboru sędziowskich członków nowej Krajowej Rady Sądownictwa przez Sejm, Stelina zaznaczył, że "polityczny mechanizm powoływania kogoś nie oznacza, że ten ktoś jest upolityczniony". - To oznacza zapewnienie reprezentatywności - dodał, mówiąc o takim trybie wyboru sędziów do nowej KRS.

- Reforma sądownictwa nie została zakończona, trwa. Pierwszy etap to zmiany instytucjonalne, a drugi zmiany proceduralne. Ja oczekuję, żeby nastąpiły zmiany proceduralne, a procedury stały się bardziej życiowe. Pewne rzeczy mi się podobają, pewne rzeczy mi się nie podobają - powiedział.

Jakub Stelina nowym kandydatem do Trybunału Konstytucyjnegotvn24

Według planów Sejm ma głosować w sprawie wyboru sędziów TK w czwartek późnym wieczorem.

"Zgłaszanie kandydatów do TK na kilka godzin przed wyborem to jest polityczny kabaret"

Kamila Gasiuk-Pihowicz z Koalicji Obywatelskiej zwróciła na Twitterze uwagę, że nowa kandydatura na sędziego Trybunału Konstytucyjnego została zgłoszona kilka godzin przed posiedzeniem komisji, na którym ma być ona zaopiniowana. Domagała się przełożenia posiedzenia komisji w celu zapoznania się z kandydaturą Steliny.

"TK pod rządami PiS już jakiś czas temu przestał być poważną instytucją, kierowaną w poważny sposób przez poważnych ludzi. Dziś nawet kandydatów zgłaszanych do TK trudno traktować poważnie. Zgłaszanie kandydatów do TK na kilka godzin przed wyborem to jest polityczny kabaret" - napisała posłanka KO.

Śmiszek: komisja traktowana jest jak maszynka go głosowania

Fakt, że informacja o posiedzeniu sejmowej komisji dotarła do posłów na kilka godzin przed jego rozpoczęciem i opiniowaniem kandydatury Steliny, skomentował też Krzysztof Śmiszek z klubu Lewicy.

- To jest po po prostu skandal, w jaki sposób PiS traktuje jedną z najważniejszych instytucji w naszym kraju, jaką jest Trybunał Konstytucyjny - ocenił. Stwierdził, że "komisja traktowana jest jak maszynka go głosowania".

- Nie wiem, kim jest pan Jakub Stelina, nie znam tej osoby. Chciałbym dowiedzieć się więcej na temat jego działalności, spokojnie poczytać jego publikacje naukowe - dodał.

Ozdoba: ta kandydatura nie będzie budziła dużych wątpliwości

Poseł klubu PiS i członek sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka Jacek Ozdoba zapewniał, że Jakub Stelina jest "dobrym prawnikiem".

- Nie przypominam sobie, żeby miał udział w jakiejkolwiek działalności politycznej albo żeby był jakąkolwiek postacią kontrowersyjną - podkreślał.

- Ta kandydatura moim zdaniem nie będzie budziła dużych wątpliwości - dodał poseł Ozdoba.

Ozdoba: ta kandydatura nie będzie budziła dużych wątpliwościtvn24

Kim jest Jakub Stelina?

Stelina to profesor nauk prawnych, specjalista prawa pracy. W latach 2012-2018 dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Jego nazwisko pojawiało się w kontekście zmian przeprowadzanych przez Prawo i Sprawiedliwość w wymiarze sprawiedliwości. W listopadzie 2018 roku podał się do dymisji w proteście wobec przyjęcia przez tamtejszą Radę Wydziału uchwały wyrażającej sprzeciw wobec "działań zagrażających standardom demokratycznego państwa prawnego".

Stelina był doktorantem Lecha Kaczyńskiego.

Trybunał Konstytucyjny składa się z 15 sędziów, których kadencja trwa dziewięć lat.

Autor: mjz,kb//now,kwoj / Źródło: tvn24