Trybunał nie działa? Poseł PiS: to są wszystko znakomici prawnicy, oni się docierają

Polska

tvn24Łukasz Schreiber i Jakub Rutnicki byli gośćmi w "Faktach po Faktach"

- Sytuacja wokół Trybunału Konstytucyjnego jest uspokojona. Jestem przekonany, że za chwilę zacznie działać - przekonywał w "Faktach po Faktach" Łukasz Schreiber (PiS). Polemizował z nim Jakub Rutnicki (PO), który zarzucił partii rządzącej, że "zamordowała Trybunał". - Zniszczyliście cały porządek prawny w naszym kraju - mówił.

W piątek Sejm wybrał na nowego sędziego Trybunału Konstytucyjnego Grzegorza Jędrejka. Zastąpił on na stanowisku Andrzeja Wróbla, który odszedł z Trybunału do Sądu Najwyższego. Opozycja zarzuca, że wybór Jędrejka odbył się z naruszeniem regulaminu sejmowego.

W "Faktach po Faktach" Łukasz Schreiber (PiS) tłumaczył, że po odejściu Wróbla z Trybunału "sytuacja była ekstraordynaryjna". - W związku z tym był określony termin - wyjaśnił.

Jak pracuje Trybunał?

Schreiber zapewnił, że partia rządząca stara się, by "po okresie zamieszania, który zrobili koledzy z Platformy, przywracać wiarygodność Trybunałowi Konstytucyjnemu". Odnosząc się do kontrowersji wokół sposobu wyboru sędziego, podkreślił, że odbyło się posiedzenie sejmowej komisji sprawiedliwości . - Pan profesor (Jędrejek - red.) był na nim obecny, pytania można było zadawać do woli i z tego korzystano. I wreszcie pan profesor jest wybitnym prawnikiem - zaznaczył.

- Pan poseł mówi o tym, że jest wszystko świetnie, że Trybunał Konstytucyjny wspaniale pracuje. Właśnie nie pracuje - zwrócił się do Schreibera Jakub Rutnicki (PO).

- Trybunał Konstytucyjny został w pełni sparaliżowany - ocenił. Jego zdaniem, orzeczenia Trybunału mają obecnie "legalizować nielegalne działania Prawa i Sprawiedliwości". - Będzie atak na samorządy, już jest przygotowywana ustawa dotycząca KRS - wyliczał.

- Pan poseł opowiada bajki o tym, że Trybunał wraca do normalnego funkcjonowania - zarzucił Schreiberowi. - Przez półtora roku zamordowaliście Trybunał Konstytucyjny - mówił do posła PiS.

- W tej chwili trzech sędziów, którzy formalnie funkcjonują w Trybunale, biorąc pod uwagę kwestie prawne, w ogóle tam pracować nie powinno. Zniszczyliście cały porządek prawny w naszym kraju - dodał.

Schreiber przekonywał, że nie ma powodów, by niepokoić się pracą Trybunału. - Mamy nowego prezesa Trybunału. Zawsze przy zmianie władz potrzeba chwili, by uporządkować pewne sprawy - tłumaczyć. - To są wszystko znakomici prawnicy, oni się też tam docierają. Za chwilę, jestem przekonany, Trybunał zacznie działać. Na pewno sytuacja wokół Trybunału Konstytucyjnego jest uspokojona - stwierdził.

"To jest arogancja władzy"

Kilka dni temu media obiegł film, na którym widać, jak funkcjonariusz Żandarmerii Wojskowej wstrzymuje ruch, by szef MON Antoni Macierewicz mógł przejść przez ulicę w Warszawie.

- To są historie na tyle marginalne i mało znaczące, że roztrząsanie tego teraz nie jest sprawą najistotniejszą - komentował w "Faktach po Faktach" tę sytuację Łukasz Schreiber, dodając, że nie jest znany jej kontekst.

- Warto o tym mówić, bo to jest arogancja władzy - przekonywał z kolei Rutnicki. - Takie sytuacje nie powinny mieć miejsca. Warto byłoby po prostu za to przeprosić - ocenił. - To są rzeczy absolutnie skandaliczne. Świadczą o tym, że lekko władza PiS-u zalicza odlot - stwierdził, wspominając także w tym kontekście o karambolu z udziałem samochodu Antoniego Macierewicza.

ZOBACZ CAŁY PROGRAM

Autor: kg//rzw / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24