Jak Węgry zmieniły się za Orbana? Reporter TVN24 sprawdza w Budapeszcie

"Kierunek: Budapeszt". Materiał Cypriana Jopka
"Kierunek: Budapeszt". Materiał Cypriana Jopka
tvn24
tvn24Zmiany na Węgrzech oczami reportera TVN24

Prawo i Sprawiedliwość idzie drogą węgierskiego Fideszu Viktora Orbana. Jego rząd całkowicie podporządkował sobie tamtejszy Trybunał Konstytucyjny, zmieniając liczbę i sposób wyboru sędziów oraz ograniczając ich kompetencje. O tym jak wygląda sytuacja na Węgrzech - w materiale Cypriana Jopka w "Czarno na białym" o 20.30.

- Sprawdzaliśmy jak Węgry zmieniły się w ciągu ostatnich sześciu lat pod rządami Viktora Orbana, który ostatnio był z nieoficjalną wizytą w Polsce. Pytaliśmy, na ile ta węgierska rzeczywistość to dziś polska rzeczywistość w przyszłości - mówił we "Wstajesz i wiesz" o swoim materiale Cyprian Jopek.

W ocenie reportera Polsce coraz bliżej do modelu węgierskiego. - Jedna rzecz wydała mi się bardzo interesująca. Jeden z moich rozmówców powiedział, że Węgry stały się dla nas przykładem, ale polski rząd jest jak uczeń, który chce przerosnąć mistrza - stwierdził.

Jopek przypominał, że w przypadku Węgier istniała jedna zasadnicza różnica - tam rządzący dokonywali zmian mając o wiele większy mandat społeczny, czyli mając większość konstytucyjną. - Tam nie było dylematu, czy łamać konstytucję czy nie, czy zmieniać ustawy. Tam po prostu zmieniono konstytucję - powiedział.

WIĘCEJ W "CZARNO NA BIAŁYM" O 20.30 W TVN24

Cyprian Jopek we "Wstajesz i wiesz"
Cyprian Jopek we "Wstajesz i wiesz"tvn24

Autor: kło/ja / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości