TVN24 | Polska

Jak udzielić pierwszej pomocy dziecku? Jak nauczyć dziecko reagować w razie wypadku?

TVN24 | Polska

Autor:
akr,
karol
Źródło:
TVN24
Ludwiczek: musimy nauczyć się tego, jak uratować życie i zdrowie naszych dzieci, jeśli będzie taka konieczność
Ludwiczek: musimy nauczyć się tego, jak uratować życie i zdrowie naszych dzieci, jeśli będzie taka koniecznośćTVN24
wideo 2/2
TVN24Ludwiczek: musimy nauczyć się tego, jak uratować życie i zdrowie naszych dzieci, jeśli będzie taka konieczność

Temat udzielania pomocy przedmedycznej dotyczy każdego z nas - mówiła dziennikarka TVN24 Marta Ludwiczek. Wraz z szefem Fundacji WOŚP Jerzym Owsiakiem rozmawiała we "Wstajesz i wiesz" o udzielaniu pierwszej pomocy dzieciom i edukowaniu ich, aby potrafiły odpowiednio zareagować, gdy są świadkami wypadku. Reporterka opowiadała o swojej książce "Jak nie wpaść w tarapaty, czyli porady dla dziecka, mamy i taty", w której znajdują się wskazówki dla rodziców, jak zachować zimną krew i jak postępować, gdy dochodzi do wypadku dziecka.

Dziennikarka Marta Ludwiczek z TVN24 i prezes zarządu Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzy Owsiak rozmawiali we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 o tym, jak zareagować w czasie nieszczęśliwego wypadku i udzielić dziecku pierwszej pomocy oraz jak nauczyć dzieci i młodzież odpowiedniego reagowania, kiedy są świadomi takiego zdarzenia.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Jak udzielić pierwszej pomocy dziecku? Poradnik Marty Ludwiczek

Pretekstem do rozmowy była niedawno wydana książka "Jak nie wpaść w tarapaty, czyli porady dla dziecka, mamy i taty", której autorką jest Ludwiczek. Dziennikarka wspominała we "Wstajesz i wiesz", że impulsem do napisania poradnika była sytuacja, kiedy jej kilkuletnia córka uderzyła twarzą w ramę łóżka. - To uderzenie było na tyle silne, że zaczęła bardzo mocno krwawić - mówiła.

Wskazywała, że w tamtej chwili nie potrafiła przypomnieć sobie numeru ratunkowego 112. - Nie potrafiłam zadzwonić i wezwać pomocy. Poza tym nie wiedziałam, co robić - dodała. Zaznaczyła, że jej książka jest przeznaczona "nie tylko dla rodziców, ale też dla dzieci, bo dzieci przestrzega". Poradnik ma 10 rozdziałów. W nich znajdują się porady dla rodziców na różne okoliczności, a także treści dla dzieci, by wiedziały, jak zachować ostrożność.

>>> Dziecko upada i nie oddycha. Ratownik pokazuje, co robić <<<

Jak uczyć dzieci reagować, gdy są świadkami wypadku?

Dziennikarka zaznaczyła, że w publikacji znajduje się także rozdział o tym, jak edukować dzieci. - Dotyczy wzywania pierwszej pomocy i tego, że powinniśmy dzieci uczyć, że w każdym przypadku musimy reagować - powiedziała.

- Dzieci mają umysł-gąbkę i musimy wkładać do tej głowy dobre rzeczy, uczyć prawidłowych postaw - oceniła. Według niej "temat pierwszej pomocy, udzielania pomocy przedmedycznej dotyczy każdego z nas".

Jerzy Owsiak: niezwykle potrzebne jest, abyśmy nie tracili głowy 

Owsiak wskazywał zaś, że jego fundacja od dziewięciu lat prowadzi program edukacyjny "Ratujemy i uczymy ratować", który jest skierowany do najmłodszych. - Chodzi o pewien nawyk. To jest nam niezwykle potrzebne, abyśmy nie tracili głowy - mówił.

Wyjaśniał, że WOŚP od kilku lat stara się skłonić resort edukacji, by zajęcia na temat udzielania pierwszej pomocy były w szkołach obligatoryjne.

Cała rozmowa z Martą Ludwiczek i Jerzym Owsiakiem:

Jak udzielić pierwszej pomocy dziecku i jak nauczyć dziecko reagować w przypadku wypadku? Rozmowa z Jerzym Owsiakiem i Martą Ludwiczek
Jak udzielić pierwszej pomocy dziecku i jak nauczyć dziecko reagować w przypadku wypadku? Rozmowa z Jerzym Owsiakiem i Martą Ludwiczek TVN24

Autor:akr, karol

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości