Jak Rosjanie zaczną rozrabiać? "To będzie znaczyć, że nas oszukali"

Polska


Rosyjscy kibice, którzy planują przejść ulicami Warszawy jak na razie zapowiadają, że na przemarszu nie pojawią się żadne hasła polityczne. Co jednak będzie, jeśli złamią obietnicę? - To będzie świadczyło o tym, że nas oszukali - powiedziała w "Kontrwywiadzie" RMF FM prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Prezydent nie chciała jednak mówić o ewentualnych konsekwencjach złamania obietnicy. Gronkiewicz Waltz wskazała jednak, że za porządek w czasie marszu odpowiada policja i to do niej należy niedopuszczanie do ewentualnych incydentów. - Policja musi zapewnić porządek. Myślę, że łatwiej zapewnić porządek, jeśli ludzie są zgromadzeni w jednym miejscu, niż gdyby byli po 500 osób czy nawet po 100 w różnych miejscach - powiedziała.

Według niej, w trakcie przemarszu należy brać pod uwagę również łamanie prawa przez maszerujących. - Ja się zawsze spodziewam przy okazji każdej manifestacji różnych działań, które są nie do przewidzenia - mówiła prezydent.

Hanna Gronkiewicz-Waltz sprecyzowała także, że rosyjscy kibice przejdą przez Most Poniatowskiego na Stadion Narodowy. Zapewniła przy tym, że policja jest dobrze przygotowana na zabezpieczenie tego marszu. - Mieliśmy już incydenty we Wrocławiu, w Poznaniu, w związku z tym policja reaguje adekwatnie do sytuacji - wskazała Waltz.

Do tej pory organizacja jest dobra

Prezydent stolicy zaznaczyła również, że dotychczasowa organizacja Euro 2012 w Warszawie przebiegała dobrze i bez problemów. - Rozejście się kibiców po meczu na Stadionie Narodowym było szybkie. Wszyscy odczytali wszystkie wskazówki w kierunku Szybkiej Kolei Miejskiej czy autobusu. Tak samo Strefa Kibica nie rodziła żadnych problemów - przekonywała. Zaznaczyła jednak, że każdy dzień mistrzostw rozpatrywany jest inaczej. - Nie usypia to naszej czujności - przekonywała Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Według niej, 12 czerwca może być najtrudniejszym dniem pod względem organizacyjnym dla stolicy w trakcie trwania całego Euro 2012. - Myślę, że największe z tych całych 3 tygodni, tak patrząc racjonalnie - mówiła.

Autor: AB/k / Źródło: RMF FM

Raporty: