Polska

Jak Gosiewski i Siwek "Express Wieczorny" sprzedawali

Polska


- To sprawa dużo większa niż afera Rywina - komentował w poniedziałek Andrzej Lepper sprawę finansowych powiązań Fundacji Prasowej Solidarność i Porozumienia Centrum. Dziś "Gazeta Wyborcza" opisuje kulisy tej sprawy.

Dziennik przypomina, że w maju 1991 r. zakładana przez Jarosława Kaczyńskiego Fundacja Prasowa Solidarność kupiła popularną warszawską gazetę "Express Wieczorny". Zapłaciła za nią 16 mld starych zł i we wrześniu 1991 r. przejęła redakcję.

W tym samym czasie fundacja podpisała z partią Jarosława Kaczyńskiego PC umowę, że pożyczy partii 8 mld starych zł na kampanię wyborczą. Pożyczka ta miała być spłacona w ciągu pół roku. Gdy rok później FPS popadła w kłopoty finansowe, rada fundacji uznała, że należy pozyskać "udziałowców dla rozwoju Expressu Wieczornego". Równocześnie próbowała odzyskać od PC pożyczkę.

Niestety w lutym 1993 r. okazało się, że zwrot pożyczonych pieniędzy przez PC jest niemożliwy - bo partia ich nie ma.

Wyjście z tej sytuacji pojawiło się kilka miesięcy później. Prezes fundacji Sławomir Siwek (dziś członek zarządu TVP) i szef Biura Organizacyjnego PC Przemysław Gosiewski oświadczają, że dwa lata wcześniej - w lipcu 1991 r. - fundacja i PC zawarły umowę, która gwarantuje PC m.in. prawo wskazania kandydata na redaktora naczelnego „Expressu Wieczornego” i określania linii programowej gazety. Dodatkowo według umowy do zbycia "Expresu Wieczornego" potrzebna byłaby pisemna zgoda PC.

Jak informuje "GW", z dokumentów wynika, że przedstawiciele fundacji i PC zawarli jedynie ustne porozumienie.

W miesiąc po oświadczeniu Gosiewskiego i Siwka, fundacja i PC sprzedały "Express Wieczorny" za 25,9 mld starych zł. Z tej kwoty 13,8 mld zł przeznaczono na spłatę zadłużenia FPS w państwowym banku BPH, który wcześniej dotował Fundację.

Natomiast 9,1 mld zł przekazano PC "tytułem odszkodowania za zrzeczenie się przez PC praw określonych w oświadczeniu z 25 czerwca 1993 r." - czyli praw wynikających z ustnej umowy, o której mówił Gosiewski.

Partia dostała zatem dokładnie tyle, ile wynosił jej dług wobec fundacji (8 mld pożyczki plus 1,1 mld odsetek).

Mimo że w ten sposób PC zwróciło pieniądze fundacji, prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko założycielom FPS i działaczom PC: Sławomirowi Siwkowi, Jarosławowi Kaczyńskiemu i Krzysztofowi Czabańskiemu (dziś prezes zarządu Polskiego Radia). Zostali oni oskarżeni o działanie na szkodę swojej fundacji.

Dodatkowo podczas procesu biegły wyliczył, że PC wraz z odsetkami powinno oddać nie 9, a 18 mld starych zł. Jak przypomina "GW", proces został zakończony częściowym uniewinnieniem i częściowym umorzeniem w 1994 r.

Wznowiony po apelacji w 1995 r., został ostatecznie umorzony w 2000 r. po zmianie kodeksu karnego. - To sprawa dużo większa niż afera Rywina. Bo afera Rywina to miały być zmiany w ustawie i wirtualne pieniądze. A tu są pieniądze, jest proces i zmiana kodeksu karnego. To bomba, a nie kapiszon, używając stosowanych dziś porównań - skomentował tę sprawę Andrzej Lepper.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Pozostałe wiadomości