Jak Feniks powstał z popiołów

Aktualizacja:
Zrównana z ziemią Warszawa. Jak Feniks z popiołów
TVN24Zrównana z ziemią Warszawa. Jak Feniks z popiołów

To nie jest film o umieraniu. Nie ma w nim wojny, nie ma śmierci, nie ma ofiar. Są za to prawdziwi bohaterowie. To historia tragedii, która zmieniła się w triumf - historia odbudowy Warszawy. Feniksa, który powstał z popiołów.

- To jest zasada tego filmu - żeby pokazać światu, jakie były tutaj spustoszenia i jakie osiągnięcia tuż po wojnie - mówi bohater filmu "Jak Feniks z popiołów", pan Marek Krawczyński.

- Odbudowa starówki to jest jeden z najpiękniejszych projektów na świecie - dodaje syn znanego architekta - Zbigniewa Krawczyńskiego. To on narysował panoramę całej Starówki, dzięki której budowniczowie mogli z dużą dokładnością odtworzyć zniszczone kamienice.

Po wojnie Warszawa była zniszczona w ponad 80 proc., a starówka niemal zupełnie zrównana z ziemią. Jednak w ciągu 15 lat Polacy wielkim wysiłkiem dokonali cudu.

Zbierało się cegły gołymi rękami

- Pokazaliśmy naszą siłę, naszą determinacją i naszą kulturę. Ludzie, wolontariusze robili tutaj własnymi rękami. Tutaj zbierało się cegły rękami, gołymi rękami - wspomina Krawczyński.

Co ciekawe, na pomysł nakręcenia filmu o tym niezwykłym dziele wpadli... Australijczycy, którzy po katastrofie smoleńskiej chcieli dowiedzieć się czegoś więcej o Polakach. Na Antypody wyemigrował także Zbigniew Krawczyński, który miał ze sobą swój bezcenny rysunek.

Teraz projekt wrócił do Polski i zostanie umieszczony w Warszawskim Muzeum Historycznym. Tam także będzie można oglądać film "Jak Feniks z popiołów".

Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości