Jak długo może zarażać osoba, która zakażenie przechodzi bezobjawowo? Odpowiada "Koronawirus. Raport"

TVN24 | Polska

Autor:
asty//now
Źródło:
TVN24
Jak długo może zarażać wirusem osoba, która zakażenie przechodzi bezobjawowo? TVN24
wideo 2/4
TVN24Jak długo może zarażać wirusem osoba, która zakażenie przechodzi bezobjawowo?

Czy soczewki kontaktowe ograniczają możliwość zarażenia się wirusem, czy może lepiej nosić okulary? Jak długo może zarażać wirusem osoba, która zakażenie przechodzi bezobjawowo? Na wasze pytania odpowiadał w programie "Koronawirus. Raport" specjalista immunologii i terapii zakażeń doktor Paweł Grzesiowski.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

KORONAWIRUS – NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. RAPORT TVN24.PL >>>

Do wtorku w Polsce potwierdzono 2311 przypadków zakażenia koronawirusem. 33 zainfekowane osoby zmarły.

Kontakt 24 otrzymuje od Was pytania dotyczące koronawirusa. We wtorek w programie „Koronawirus. Raport” odpowiadał na nie doktor Paweł Grzesiowski, specjalista immunologii i terapii zakażeń.

Jak długo może zarażać wirusem osoba, która zakażenie przechodzi bezobjawowo? AGA

Grzesiowski: Cały proces zakażania od momentu wylęgania do momentu zakończenia choroby trwa około dwóch tygodni. Okres bezobjawowy jest krótszy, a wirus jest produkowany w mniejszych ilościach. Natomiast cały proces od zakażenia do wyleczenia, nawet jeśli ktoś jest bezobjawowy, może trwać około dwóch tygodni.

Czy soczewki kontaktowe ograniczają możliwość zarażenia się wirusem, czy może lepiej nosić okulary? Anna

Grzesiowski: Nie ma żadnej takiej ochrony - soczewki kontaktowe nie stanowią ochrony śluzówek oka. Okulary tradycyjne mogą stanowić niewielką osłonę, bo jednak stanowią barierę przed zachlapaniem oczu bezpośrednio, natomiast z całą pewnością nie są to profesjonalne środki ochrony spojówek. Powinny to być gogle albo okulary ochronne, które okrywają również całą część oczodołu, albo przyłbice, które zasłaniają całą twarz.

Czy soczewki kontaktowe ograniczają możliwość zarażenia się wirusem, czy może lepiej nosić okulary?TVN24

Kończę kwarantannę. Czy dostanę powiadomienie, kiedy już mogę iść do pracy? Artur

Grzesiowski: Decyzja o kwarantannie powinna być wydana przez właściwy organ - w tym przypadku powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną i ona powinna zawierać informację, kiedy kwarantanna jest aktywna, czyli kiedy jest rozpoczęcie i zakończenie kwarantanny. Ona powinna trwać dwa tygodnie od momentu ostatniego dnia styczności z chorym.

Kończę kwarantannę. Czy dostanę powiadomienie, kiedy już mogę iść do pracy?TVN24

Czy płyn do płukania jamy ustnej zabija wirusa? Axelrout

Grzesiowski: Jeżeli jest to płyn z zawartością środków odkażających, jeżeli tam są płyny tak zwane ogólnobiobójcze, to trzeba zobaczyć, czy ich działanie jest wirusobójcze. Jeżeli tak, to taki płyn oczywiście będzie działał, a jeśli nie, to nie należy z tym wiązać większych nadziei.

Czy płyn do płukania jamy ustnej zabija wirusa? AxelroutTVN24

Dziewczyna, z którą mieszkam, została objęta kwarantanną, bo miała kontakt z osobą zarażoną. A co ze mną? Według Sanepidu, kwarantanna mnie nie obejmuje. Krzysztof

Grzesiowski: Nie do końca się zgadzam z taką interpretacją. Jeżeli jest to osoba bezpośrednio kontaktująca się fizycznie, czyli mieszkająca w jednym pomieszczeniu, to również podlega kwarantannie. Pamiętajmy, że osoba, która jest w kwarantannie, jest osobą ze stycznością. Ona może zachorować w każdym momencie, ale nie ujawnić objawów. Jeśli mieszkamy w jednym wspólnym gospodarstwie domowym i kontaktujemy się - ta sama łazienka, pokój, kuchnia - osoba, która jest w kwarantannie, powoduje, że cała rodzina, wszyscy, którzy się z nią kontaktują bezpośrednio, również są na kwarantannie.

Dziewczyna, z którą mieszkam, została objęta kwarantanną. Czy ja również podlegam kwarantannie?TVN24

Autor:asty//now

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty: