Polska

Minister Emilewicz: krótsze życie albo ograniczenie wjazdu do centrów miast

Polska

[object Object]
Jadwiga Emilewicz w dogrywce "Jeden na jeden"tvn24
wideo 2/3

Otworzyliśmy taką furtkę, ale dając w pełni suwerenną decyzję samorządom - tak Jadwiga Emilewicz (Porozumienie), minister przedsiębiorczości i technologii oceniła możliwość wprowadzenia stref czystego transportu w polskich miastach. W internetowej dogrywce "Jeden na jeden" dodała, że według ekspertów ograniczenie ruchu poprawi jakość powietrza.

Rząd przygotował projekt nowelizacji ustawy o elektromobilności. Zakłada ona możliwość wprowadzenia opłat za wjazd pojazdami o napędzie spalinowym do przewidzianych przez ustawę stref czystego transportu, które będą mogły tworzyć samorządy.

"Ograniczenie ruchu w centrum poprawi jakość powietrza"

Zdaniem Emilewicz wprowadzenie przez władze lokalne takich stref to "klasyczny dylemat polityczny". - Otworzyliśmy taką furtkę, ale dając w pełni suwerenną decyzję samorządom - podkreśliła minister.

- Jeśli dzisiaj prezydent miasta Warszawy zdaje sobie sprawę, że podstawowym powodem fatalnej jakości powietrza, zatem tego, że dzieci mieszkające w Warszawie będą żyć krócej - dlatego że jest taki, a nie inny stan powietrza, ma dylemat: [krótsze - przyp. red.] życie albo ograniczenie wjazdu - skomentowała.

Emilewicz zaznaczyła, że "wszyscy eksperci wypowiadają się jednoznacznie - ograniczenie ruchu w centrum poprawi jakość powietrza w centrum miasta". Dodała, że użycie tego argumentu w nadchodzącej kampanii wyborczej w samorządach "będzie decyzją każdego z kandydatów".

- Sam musi suwerennie określić, czy to jest jego program i agenda - oceniła Emilewicz. Jej zdaniem taki postulat popierałaby większość mieszkańców Krakowa. Dodała, że ona jeszcze bardziej ograniczyłaby wjazd do centrum stolicy Małopolski.

Minister dodała, że rozważyłaby strefę ograniczanego ruchu w centrum Krakowa, "jeżeli transport publiczny gwarantowałby ludziom dobrą i szybką komunikację".

"To będzie decyzja każdego z kandydatów"
"To będzie decyzja każdego z kandydatów"tvn24

"To są trudne zapasy"

Zapytana o możliwość startowania w wyborach na prezydenta Krakowa odpowiedziała, że obecnie taka opcja nie jest brana pod uwagę. - Ta historia zakończyła się w momencie, kiedy premier powołał mnie na stanowisko ministra przedsiębiorczości i technologii - wyjaśniła.

Emilewicz zapewniła też, że w najbliższych tygodniach PiS, Solidarna Polska i Porozumienie powinny wskazać wspólnego kandydata na prezydenta stolicy Małopolski.

- Mam nadzieję, że po Świętach Wielkanocnych naprawdę będziemy to wiedzieć. Jeżeli obóz Zjednoczonej Prawicy chce wygrać wybory w Krakowie, musi tego kandydata przedstawić już, żeby miał szansę przeprowadzić dobrą kampanię wyborczą - skomentowała.

Emilewicz dodała, że jako kandydatka prawicy w wyborach w Krakowie brana jest pod uwagę Małgorzata Wasserman, posłanka PiS i przewodnicząca sejmowej komisji śledczej do spraw Amber Gold. - To bardzo dobra kandydatura - oceniła. Jej zdaniem Wassermann jest bardzo rozpoznawalnym politykiem i zyskuje dużą sympatię wyborców.

Prezydentem Krakowa od 2002 roku jest Jacek Majchrowski, który w wyborach samorządowych pokonywał między innymi kandydatów Prawa i Sprawiedliwości.

- To są trudne zapasy. Wielu w tych zawodach startowało. Startował w nich obecny minister sprawiedliwości [Zbigniew Ziobro - przyp. red.], startował także pan prezydent [Andrzej Duda]. Jeżeli [Małgorzata Wassermann] zyska realne zaangażowanie całego obozu Zjednoczonej Prawicy, to ma takie szanse - oceniła minister.

"Małgorzata Wassermann to bardzo dobra kandydatura"
"Małgorzata Wassermann to bardzo dobra kandydatura"tvn24

"Święto pracy w tym roku to będzie święto przedsiębiorców"

Emilewicz odniosła się również do Konstytucji Biznesu. To pakiet pięciu ustaw dotyczących zmian w prawie gospodarczym, które w piątek podpisał prezydent Andrzej Duda.

Najważniejszą ustawą z pakietu Konstytucji Biznesu jest Prawo przedsiębiorców. Wprowadza ono między innymi zasady: co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone; domniemania uczciwości przedsiębiorcy i rozstrzygania wątpliwości faktycznych na jego korzyść. Wprowadza też instytucję działalności nierejestrowej czy ulgę na start dla początkujących przedsiębiorców.

Nowe przepisy mają między innymi zachęcić młodych i przedsiębiorczych Polaków do rozpoczynania własnej działalności gospodarczej. Dzięki instytucji działalności nierejestrowej osoba fizyczna prowadząca działalność na mniejszą skalę (kiedy miesięczne przychody z niej pochodzące nie przekraczają 50 procent minimalnego wynagrodzenia), nie musi rejestrować tej działalności ani płacić z tego tytułu składek ZUS.

- Tam jest mnóstwo konkretów, które realnie poprawiają kondycję przedsiębiorców, pozostawiając sporo pieniędzy w ich kieszeniach - argumentowała Emilewicz.

Minister oświadczyła, że "na Święto Pracy w tym roku będzie święto przedsiębiorców". Polityk Porozumienia przypomniała, że pięć ustaw podpisanych przez prezydenta zmienia w sumie 200 aktów prawnych. W ocenie Emilewicz Konstytucja Biznesu "realnie zmienia pozycję ustrojową przedsiębiorcy w Polsce".

- Jest też cała seria bardzo pragmatycznych rozwiązań - zapewniła. W tym kontekście wymieniła między innymi ulgę na start. Dzięki niej początkujący przedsiębiorcy zostaną zwolnieni z obowiązku uiszczania składek na ubezpieczenia społeczne przez pierwszych sześć miesięcy prowadzenia działalności.

Jak dodała, "dwadzieścia kilka procedur będzie można przeprowadzić przez internet".

"Na Święto Pracy w tym roku będzie święto przedsiębiorców"
"Na Święto Pracy w tym roku będzie święto przedsiębiorców"tvn24

Autor: PTD//now / Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości