Prezydent "wolnego miasta" chce walczyć z Andrzejem Dudą. Kim jest Jacek Jaśkowiak?

Polska

Jacek Jaśkowiak o swojej kandydaturze w prawyborach prezydenckich Koalicji ObywatelskiejFakty TVN
wideo 2/10

W środę stało się jasne - Małgorzata Kidawa-Błońska będzie miała kontrkandydata w prawyborach prezydenckich Koalicji Obywatelskiej. Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania z pięcioletnim stażem na tym stanowisku chce teraz powalczyć o najwyższy urząd w państwie.

Jacek Jaśkowiak o swojej decyzji o starcie w prawyborach Koalicji Obywatelskiej poinformował w mediach społecznościowych w środę po południu.

"Polska potrzebuje silnej prezydentury, która zatrzyma łamanie praworządności, wydobędzie kraj z chaosu, partyjniactwa i przywróci wszystkim obywatelom poczucie wspólnoty" - napisał.

Prezydent stolicy Wielkopolski od 2014 roku

W polityce działa od 2010 roku. Wtedy jako kandydat niezależny, popierany przez stowarzyszenie My-Poznaniacy, wystartował w wyborach na prezydenta Poznania, bez powodzenia. Do Platformy Obywatelskiej wstąpił trzy lata później.

Prezydentem Poznania został w 2014 roku, kiedy w drugiej turze wygrał z urzędującym w Poznaniu od 1998 roku Ryszardem Grobelnym. Cztery lata później poznaniacy postawili na niego w pierwszej turze. Jaśkowiak wygrał, zdobywając 56,6 procent głosów.

Poznaniacy postawili na Jaśkowiaka TVN 24 Poznań

Otwarcie przeciwko rządowi

Jaśkowiak jest prezydentem, który w zdecydowany sposób wypowiada się na tematy światopoglądowe, nie stroni także od otwartego oceniania polityki krajowej. Wyraźnie sprzeciwia się rządom Prawa i Sprawiedliwości, a o swoim mieście mówi: "Wolne Miasto Poznań".

Wielokrotnie apelował w nim o tolerancję. W 2018 objął honorowym patronatem imprezę środowisk LGBT "Poznań Pride Week" oraz poznański Marsz Równości. Wcześniej sam stawał na czele Marszu. Przeciwnicy z tego tytułu nazywają go "Tęczowym Jackiem".

Jest ateistą, znanym z liberalnych poglądów i zwolennikiem rozdziału Kościoła od państwa. Obiecywał, że miasto "wstanie z kolan" w relacjach z Kościołem. Na jego zlecenie powstał raport relacji miasto-Kościół.

Jest absolwentem prawa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, tam ukończył także studia podyplomowe z rachunkowości i finansów oraz podatków.

Prywatnie Jaśkowiak jeździ na rowerze, biega na nartach, w tym w maratonach. Był członkiem Komisji Światowej Federacji Narciarskiej ds. Pucharu Świata w biegach narciarskich. Jako swój sukces wymienia doprowadzenie do organizacji Pucharu Świata w biegach narciarskich w Szklarskiej Porębie.

Trenował boks, wioślarstwo i judo.

W maju tego roku, po eurowyborach, Jaśkowiak oświadczył, że "ma umowę z poznaniakami" i nie wystartuje w jesiennych wyborach parlamentarnych.

Jaśkowiak: nie przewiduje startu w wyborach prezydenckich. Nagranie z 26 maja 2019 r.tvn24

Autor: akw/adso/kwoj / Źródło: tvn24.pl