Izraelski parlament uczci pamięć prof. Bartoszewskiego

tvn24Władysław Bartoszewski zmarł 24 kwietnia w wieku 93 lat

W poniedziałek odbędzie się uroczyste posiedzenie izraelskiego parlamentu Knesetu poświęcone pamięci prof. Władysława Bartoszewskiego - poinformował w niedzielę rzecznik prasowy ambasady Izraela w Polsce Michał Sobelman.

Uroczyste posiedzenie plenarne Knesetu będzie poświęcone "pamięci profesora Władysława Bartoszewskiego, byłego ministra spraw zagranicznych RP, wybitnego parlamentarzysty, Sprawiedliwego wśród Narodów Świata i honorowego obywatela Państwa Izrael" - czytamy w komunikacie rzecznika ambasady Izraela w Polsce.

Uroczystości

Posiedzenie odbędzie się o godz. 16.30 (17.30 czasu izraelskiego). Okolicznościowe przemówienie wygłosi przewodniczący Knesetu Juli Edelstein w obecności posłów i ambasadora Polski w Izraelu. Następnie odbędzie się debata - zapowiedziano. W poniedziałek w Warszawie odbędą się uroczystości pogrzebowe prof. Władysława Bartoszewskiego. Oficjalnym przedstawicielem Izraela będzie były minister spraw zagranicznych Mosze Arens - poinformowano w komunikacie. Władysław Bartoszewski, pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, więzień Auschwitz, żołnierz AK, historyk zmarł 24 kwietnia w wieku 93 lat. Stanowisko pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów ds. dialogu międzynarodowego objął w 2007 roku. Pełniąc tę funkcję, zajmował się rozwojem współpracy polsko-niemieckiej oraz kontaktami z diasporą żydowską i Izraelem.

Pogrzeb

O godz. 12.00 w Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie odprawiona zostanie msza św. żałobna, po której w Domu Pogrzebowym na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach odbędzie się krótka uroczystość pożegnalna dla rodziny i najbliższych, bez udziału mediów. Po godz. 14. na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach odbędzie się uroczystość pogrzebowa.

25.04.2015 | Wspomnienie Władysława Bartoszewskiego
25.04.2015 | Wspomnienie Władysława BartoszewskiegoFakty TVN

Autor: msz/ja / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości