TVN24 | Polska

Jeszcze tylko dziś unijny trybunał czeka na wyjaśnienia PiS

TVN24 | Polska

Autor:
Sebastian
Wasilewski,
asty/adso
Źródło:
TVN24, PAP
Debatowano w sprawie praworządności w Parlamencie Europejskim
TVN24Debatowano w sprawie praworządności w Parlamencie Europejskim

W czwartek mija czas, jaki polski rząd dostał od unijnego Trybunału Sprawiedliwości na złożenie wyjaśnień w sprawie funkcjonowania nieuznawanej przez Sąd Najwyższy Izby Dyscyplinarnej w związku z wnioskiem Komisji Europejskiej o zastosowanie środków tymczasowych i wstrzymanie działalności Izby Dyscyplinarnej. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Rząd Prawa i Sprawiedliwości ma złożyć do 13 lutego do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wyjaśnienia w sprawie Izby Dyscyplinarnej. Ministerstwo Spraw Zagranicznych informowało tydzień temu, że "ustosunkuje się do wniosku Komisji Europejskiej w wyznaczonym terminie, zgodnie z procedurą postępowania przed TSUE".

24 stycznia TSUE poinformował, że Komisja Europejska złożyła wniosek do Trybunału o zastosowanie środków tymczasowych przeciw Polsce w odniesieniu do systemu odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów. Jeśli TSUE uzna wniosek, Izba Dyscyplinarna zostanie zawieszona.

- Trybunał Sprawiedliwości działa powoli, zgodnie z prawem. W przeciwieństwie do tych szybkich decyzji, które podejmuje polski rząd, błyskawicznie łamiąc konstytucję – uważa doktor prawa Mikołaj Małecki z Uniwersytetu Jagiellońskiego. W ciągu najbliższych tygodni unijny trybunał ma zdecydować, czy nakazać Polsce wstrzymanie działania obsadzonej przez nową KRS Izby Dyscyplinarnej.

Debata na temat praworządności w Polsce

We wtorek w Strasburgu odbyła się dyskusja na temat praworządności w Polsce. Konkluzje debaty były jednoznaczne - Komisja Europejska obiecała, że będzie bronić niezależności sądów w Polsce, bo są one częścią systemu prawnego Wspólnoty, a zniszczenie jej naruszy jego spójność na całym kontynencie.

- Mamy systematyczne zagrożenie dla praworządności w Polsce. W ustawie dotyczącej sędziów, Komisję niepokoi zamach na ich niezależność – mówiła do eurodeputowanych wiceprzewodnicząca KE Vera Jourova.

Vera Jourova podczas debaty na temat praworządności w Polsce . Cała wypowiedź
Vera Jourova podczas debaty na temat praworządności w Polsce . Cała wypowiedźEBS

Była premier Beata Szydło starała się przekonywać, że podzielane w niemal całej Europie obawy o rezultaty działań Prawa i Sprawiedliwości to wynik spisku polskiej opozycji. - Nie ulegajcie presji politycznych frustratów, którzy - nie mogąc pogodzić się z demokratycznym wyborem - chcą w ten sposób wpływać na ten wynik – apelowała.

Szydło: Parlament Europejski prezentuje ton wyraźnie polityczny
Szydło: Parlament Europejski prezentuje ton wyraźnie politycznyEBS

Reprezentanci obywateli niemal wszystkich krajów starali się udowodnić, że to nieprawda - że wiedzą o sytuacji w Polsce wystarczająco dużo, by mieć o niej własne zdanie. - Mamy różne przejęte instytucje, ale jeszcze nie całkowicie Sąd Najwyższy. Jeśli tak się stanie, to nie będzie już trójpodziału władzy – ocenił europoseł ze Słowacji Michał Simeczka.

Reynders: Nowa ustawa budzi wątpliwości, jeśli chodzi o zgodność z prawem unijnym
Reynders: Nowa ustawa budzi wątpliwości, jeśli chodzi o zgodność z prawem unijnymTVN24

- Izba Dyscyplinarna zdecydowała o zawieszeniu sędziego, który chciał wykonać prawo unijne – zwrócił uwagę komisarz Unii Europejskiej do spraw sprawiedliwości, Didier Reynders.

Dla pochodzącej z Czech wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej - podpisanie przez Andrzeja Dudę ustawy represyjnej i wydana wbrew orzeczeniu Sądu Najwyższego kara dla sędziego Pawła Juszczyszyna potwierdzają, że rząd PiS wbrew prawu kumuluje władzę.

- Martwi mnie, że ostatnie wypadki wyglądają tak jak wyglądają. To tylko potwierdza, że sytuacja w Polsce jest bardzo poważna – dodała Vera Jourova.

Autor:Sebastian Wasilewski, asty/adso

Źródło: TVN24, PAP

Pozostałe wiadomości