TVN24 | Polska

Fogiel: Bruksela uważa, że nałożyła na nas karę. Nie ma żadnej ustawy o likwidacji Izby Dyscyplinarnej

TVN24 | Polska

Autor:
ads\mtom
Źródło:
TVN24
Fogiel: nie ma żadnej ustawy o likwidacji Izby Dyscyplinarnej
Fogiel: nie ma żadnej ustawy o likwidacji Izby DyscyplinarnejTVN24
wideo 2/5
TVN24Fogiel: nie ma żadnej ustawy o likwidacji Izby Dyscyplinarnej

Nie ma żadnej celowanej ustawy, która ma zlikwidować Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego - powiedział w TVN24 wicerzecznik PiS Radosław Fogiel. Likwidację tej izby, czyli "przedmiotu sporu" z Unią Europejską, zapowiadał w sierpniu ubiegłego roku Jarosław Kaczyński. - Mówimy o całościowej kontynuacji reformy wymiaru sprawiedliwości, a nie likwidacji tej czy innej izby - przekonywał Fogiel.

Od października Polska jest zobowiązana przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej do płacenia miliona euro dziennie za działanie nieuznawanej Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Pomimo tego izba nadal pracuje i wydaje orzeczenia.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

- Bruksela uważa, że nałożyła na nas karę. My na gruncie traktatów, które Polska podpisała, twardo twierdzimy, że wymiar sprawiedliwości nie należy do kompetencji, które zostały przekazane Unii Europejskiej - skomentował w poniedziałek w TVN24 wicerzecznik PiS Radosław Fogiel.

Fogiel: nie ma żadnej ustawy o likwidacji Izby Dyscyplinarnej i nikt tego nigdy nie twierdził

Fogiel był też pytany o to, kiedy Izba Dyscyplinarna zostanie zlikwidowana. Zapowiadał to jeszcze w sierpniu ubiegłego roku Jarosław Kaczyński. - Zlikwidujemy Izbę Dyscyplinarną w tej postaci, w jakiej funkcjonuje ona obecnie i w ten sposób zniknie przedmiot sporu. (Dojdzie do tego - red.) we wrześniu, będą to projekty rządowe. One będą zmieniały kodeksy i musi to iść w dłuższym, kodeksowym trybie. Chodzi o konkretny kształt Izby Dyscyplinarnej, ale to nie oznacza, że ta Izba nie będzie funkcjonować w żadnej postaci - mówił prezes PiS. O planach likwidacji ID mówili też inni przedstawiciele obozu rządzącego, w tym premier Mateusz Morawiecki.

Kaczyński: zlikwidujemy Izbę Dyscyplinarną w postaci, w jakiej funkcjonuje ona obecnieTVN24, PAP

W poniedziałek Fogiel powiedział, że "nie ma żadnej ustawy i nikt tego nigdy nie twierdził, nikt nie mówił o żadnej ustawie likwidującej Izbę Dyscyplinarną".

- Od jakiegoś czasu mówimy o całościowej kontynuacji reformy wymiaru sprawiedliwości, a nie likwidacji tej czy innej izby. Rzeczywiście, w ramach tej reformy będzie również zmiana funkcjonowania systemu odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów, bardzo istotnego elementu dla funkcjonowania sądownictwa. Ale zostanie to zrealizowane po pełnych uzgodnieniach wszystkich zainteresowanych stron, a na pewno nie pod czyjkolwiek dyktat - podkreślił.

Powtórzył, że "nie ma żadnej celowanej ustawy, która ma zlikwidować tę czy inną izbę".

Autor:ads\mtom

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości