Polska

Isakowicz-Zaleski: Cyryl I to agent KGB. Przesłania w kościele nie przeczytam

Polska

tvn24Isakowicz-Zaleski krytykuje podpisanie polsko-rosyjskiego pojednania

Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski zapowiada, że wbrew zaleceniu Episkopatu nie przeczyta w kościele przesłania do narodów Polski i Rosji, które zostało niedawno podpisane przez abp. Józefa Michalika i Cyryla I. Powód? Jak tłumaczy Isakowicz-Zaleski, patriarcha Moskwy to "agent KGB" i "osoba skompromitowana".

"Władze kościelne chcą, aby 9 września we wszystkich polskich kościołach przeczytano tzw. przesłanie, które w obecności politycznego establishmentu podpisano na Zamku Królewskim w Warszawie. Ja jednak tego pisma nie przeczytam, gdyż Cyryl I jest osobą skompromitowaną, ściśle powiązana z carem Putinem. Poza tym nie reprezentuje on narodu rosyjskiego" - napisał dziś na swoim blogu Isakowicz-Zaleski.

W ten sposób odniósł się do zapowiedzi odczytanie 9 września we wszystkich kościołach "Wspólnego przesłania do narodów Polski i Rosji", co zapowiedziała wczoraj Konferencja Episkopatu Polski.

"Cyryl I skompromitowany, powiązany z carem Putinem"

Duchowny, będący proboszczem ormiańskokatolickiej parafii południowej z siedzibą Gliwicach, w rozmowie tvn24.pl tłumaczy, że przyczyn jego decyzji jest kilka. Wyjaśnia, że mimo iż jest zwolennikiem wszelkiego rodzaju pojednań, to w tym przypadku nie ma sensu mówić o poednaniu, bo - w jego opinii - Polacy i Rosjanie nie są skłóceni. - Obydwa narody były ofiarami komunizmu - przekonuje.

Kolejny powód, dla którego Isakowicz-Zaleski nie zamierza przychylić się do apelu KEP to jeden z sygnatariuszy - Cyryl I. - To agent KGB, powiązany z carem Putinem, osoba skompromitowana, także w Rosji - ocenia. I dodaje, że nie podoba mu się także forma, w jaki sposób podpisano porozumienie. - Pojednanie nie zostało podpisane w świątyni, wśród wiernych, a na Zamku Królewskim w Warszawie, w miejscu politycznym. - To był spektakl polityczny - ocenia w rozmowie z tvn24.pl.

17 sierpnia patriarcha Cyryla I i przewodniczący KEP abp. Józef Michalik podpisali "Przesłanie do narodów Polski i Rosji" - dokument dotyczący pojednania obu narodów.

PRZECZYTAJ WSPÓLNE PRZESŁANIE DO NARODÓW POLSKI I ROSJI

Autor: nsz//bgr / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty: