Polska

IPN wstrzymuje publikację o TW "Alku"

Polska

 
TVN24Publikacja IPN o Aleksandrze Kwaśniewskim została odłożona w czasie

W maju nie będzie publikacji o TW "Alku". Instytut Pamięci Narodowej przesunął termin publikacji materiału na temat domniemanej współpracy Aleksandra Kwaśniewskiego z komunistyczną SB - podaje Radio ZET.

Artykuł ma znaleźć się dopiero w lipcowym "Biuletynie IPN" . Jak wyjaśnia rzecznik Instytutu Andrzej Arseniuk, decyzję podjęto w obawie, że zainteresowanie publikacją mogłoby przyćmić materiały dotyczące wydarzeń czerwcowych, które mają się znaleźć w najbliższym wydaniu biuletynu.

Nosi on tytuł "Drogi do wolności" i będzie poświęcony wydarzeniom czerwca 1976 r. Z kolei lipcowy numer biuletynu będzie w całości poświęcony esbeckiej agenturze. Oprócz artykułu dotyczącego Aleksandra Kwaśniewskiego, mają znaleźć się w nim teksty pokazujące ludzi, którzy oparli się SB.

Majową publikację materiału o współpracy Aleksandra Kwaśniewskiego ze Służbą Bezpieczeństwa zapowiedział na początku kwietnia prezes IPN Janusz Kurtyka, oświadczając jednocześnie, że były prezydent w latach 1983-1989 "był rejestrowany przez bezpiekę jako TW "Alek".

Prokuratura odmówiła ścigania prezesa IPN za te słowa.

Źródło: Radio Zet

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości