Internetowi oszuści w sieci... policji

Polska

Aktualizacja:
TVN24Internetowi oszuści okradli około 1000 osób

Czwórka internetowych oszustów wyłudziła od około tysiąca osób ponad 2,5 mln zł. Przestępcy na portalu OTOMOTO zamieszczali fikcyjne ogłoszenia o sprzedaży samochodów w atrakcyjnych cenach. Zatrzymała ich policja.

Jak poinformował rzecznik wielkopolskiej policji Andrzej Borowiak, oszuści oferowali także możliwość sprowadzenia dobrych aut z zagranicy. Od zainteresowanych brali zaliczki w kwocie od 2 do 4 tysięcy złotych. - Oszuści działali od roku. W tym czasie ponad 100 jednostek policyjnych w całym kraju przyjęło zgłoszenia od osób pokrzywdzonych. Podejrzani zacierali za sobą ślady, posługiwali się fikcyjnymi danymi oraz operowali kilkudziesięcioma kontami bankowymi - powiedział Borowiak.

Policjanci wpadli na trop oszustów przy współpracy z pracownikami departamentu bezpieczeństwa portalu aukcyjnego Allegro. - Internauta o pseudonimie "małolatpoznan" logował się do sieci z wynajętego mieszkania w Poznaniu. Okazało się, że jest to mężczyzna, który wykonuje polecenia szefa gangu. Organizator procederu, Gracjan W. został zatrzymany dzięki zastawionej zasadzce. Jest mieszkańcem Leszna i ma 24 lata. Funkcjonariusze, którzy prowadzą sprawę, zatrzymali także jego wspólników: Sebastiana G. oraz Paulinę K. - opisywał akcję policjant.

Do policyjnego aresztu trafił również Jacek W., poszukiwany na podstawie 130 listów gończych i nakazów poszukiwania za oszustwa i inne przestępstwa.

Lista poszkodowanych się wydłuży?

Na podstawie analizy sprawy i danych przekazanych przez policjantów z całej Polski wynika, że gang oszustów wyłudził ok. 2,5 miliona złotych od ok. 1000 osób. Miesięcznie na konta podejrzanych wpływało przeciętnie 250 tysięcy złotych.

Detektywi prowadzący śledztwo przypuszczają, że liczba oszukanych może być większa. Nie wykluczają także, że podejrzani mogli działać w większej grupie.

Wszystkim podejrzanym za oszustwo i wyłudzenie pieniędzy grozi kara do 8 lat więzienia.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24