Inicjatywa Polska będzie negocjować z PO i Nowoczesną

Polska

O możliwej koalicji rozmawiali w "Faktach po Faktach" Krzysztof Gawkowski i Zbigniew Gryglas tvn24
wideo 2/3

Stowarzyszenie Inicjatywa Polska podejmie rozmowy z PO i Nowoczesną na temat wspólnego startu w wyborach do sejmików województw. Decyzję podjęły w sobotę władze stowarzyszenia, którym kieruje Barbara Nowacka.

W sobotę zebrał się zarząd Inicjatywy Polska. - Podjęliśmy decyzję, że powołujemy trzyosobowy zespół programowy do rozmów z Koalicją Obywatelską w sprawie programu. Chodzi o porozumienie na poziomie sejmików województw - powiedział jeden z liderów stowarzyszenia, były rzecznik SLD Dariusz Joński. Zespół stworzony z trzech lokalnych działaczy: Adama Ostaszewskiego, Szymona Wiłnickiego i Arkadiusza Dzierżyńskiego ma rozpocząć działalność już w niedzielę.

- W środę jest kolejne spotkanie zarządu, na którym zdecydujemy o dalszych działaniach i ewentualnym starcie osób z Inicjatywy Polska na listach do sejmików. Uważamy, że jeśli chodzi o sejmiki, to z PiS-em można wygrać tylko w dużej, szerokiej koalicji - podkreślił Joński. Zastrzegł, że dla Inicjatywy kluczową sprawą jest jednak porozumienie programowe, obejmujące między innymi przedsięwzięcia, które realizuje stowarzyszenie, jak choćby darmowa komunikacja miejska dla dzieci. Według niego, podczas zebrania zarządu nie było głosów przeciwko podjęciu rozmów z Platformą i Nowoczesną.i. Otwartość na współpracę ze stowarzyszeniem deklaruje rzecznik PO Jan Grabiec. - Przewodniczący Grzegorz Schetyna już kilka tygodni temu zadeklarował w jednym z wywiadów, że chcemy budować szeroką koalicję sił prodemokratycznych - od Barbary Nowackiej po Kazimierza Ujazdowskiego, że jesteśmy gotowi do tego, żeby taką współpracę nawiązać. Rzecz jasna środowisko Inicjatywy Polska jest mile widziane - podkreślił Grabiec.

Dodał, że dla Platformy priorytetem są przyszłoroczne wybory parlamentarne, ale - jak zaznaczył - im wcześniej dojdzie do porozumienia sił opozycyjnych, tym lepiej.

Autor: ad//kg / Źródło: PAP