"Wykonaliśmy już ponad 10 000 000 szczepień pierwszą dawką szczepionki"

TVN24 | Polska

Autor:
mart
Źródło:
PAP
Prof. Zasada: osoby powyżej 80. roku życia, które powinny jeszcze pamiętać, ile dały szczepieniaTVN24
wideo 2/35
TVN24Prof. Zasada: osoby powyżej 80. roku życia, które powinny jeszcze pamiętać, ile dały szczepienia

Premier Mateusz Morawiecki poinformował na Facebooku, że podano już ponad 10 milionów pierwszych dawek szczepionki przeciw koronawirusowi. Ponad 3,5 miliona osób jest zaszczepionych dwiema dawkami lub szczepionką wymagającą jedynie jednej dawki.

"Nie zatrzymujemy się! Wykonaliśmy już ponad 10 000 000 szczepień pierwszą dawką szczepionki! Poza tym już ponad 3 500 000 osób jest zaszczepionych dwiema dawkami lub szczepionką wymagającą jedynie jednej dawki" - napisał premier Mateusz Morawiecki na Facebooku.

Szczepienia w Polsce

W Polsce szczepienia przeciw COVID-19 wykonywane są preparatami od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca (dwie dawki) oraz jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson.

W niedzielę, 9 maja możliwość zapisania się na szczepienie otrzymały osoby urodzone w latach 2000, 2001, 2002 i 2003, czyli od 18. do 21. roku życia. W związku z rejestracją tej grupy wiekowej Ministerstwo Zdrowia poinformowało w sobotę, że "zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem skierowania wystawione zostaną wszystkim osobom, które do 9 maja bieżącego roku ukończyły 18. rok życia".

Jak zapisać się na szczepienie?

Są cztery sposoby, dzięki którym można zapisać się na szczepienie: • zadzwoń na bezpłatną infolinię 989,

Zarejestrować możesz się osobiście lub może zrobić to za Ciebie ktoś bliski z rodziny. Do zapisu potrzebujesz nr PESEL. W ten sposób zarejestrujesz również swoich rodziców czy dziadków. Wystarczy posiadać nr PESEL bliskiej osoby. Pamiętaj, że numer telefonu kontaktowego nie jest wymagany, ale jeśli go podasz, to dostaniesz SMS na swoją komórkę, z potwierdzeniem umówionej wizyty szczepienia. Podczas rejestracji otrzymasz termin i miejsce szczepienia.

• wyślij SMS – o treści "SzczepimySie" na numer 880 333 333,

Wysyłając wiadomość SMS, połączysz się z systemem, który przeprowadzi Cię przez rejestrację krok po kroku. Początkowo zostaniesz poproszony o podanie nr PESEL, a potem o przesłanie kodu pocztowego. System rejestracyjny zaproponuje najbliższy wolny termin szczepienia w punkcie położonym blisko Twojego miejsca zamieszkania. W przypadku niedogodności terminu możesz wybrać inną datę. Po zakończeniu rejestracji – na dobę przed zaplanowanym szczepieniem – otrzymasz wiadomość SMS z przypomnieniem terminu i miejsca szczepienia.

Ważne! Jeżeli w systemie rejestracji nie będzie wolnego terminu, infolinia oddzwoni do wszystkich osób, które wyślą SMS w chwili uruchomienia nowych terminów szczepień.

dokonaj e-rejestracji na stronie głównej pacjent.gov.pl – zalogujesz się Profilem Zaufanym lub dowodem osobistym z warstwą elektroniczną (tzw. e-dowód).

Po zalogowaniu system zaproponuje pięć dostępnych terminów w punktach szczepień, które znajdują się najbliżej Twojego adresu. W przypadku niedogodnego terminu albo miejsca szczepienia masz możliwość dokonania zmiany. Wystarczy skorzystać z dostępnej wyszukiwarki i wskazać dogodną datę i lokalizację. Po zakończeniu rezerwacji otrzymasz powiadomienie SMS, a dzień przed planowanym terminem system przypomni Ci o szczepieniu. W przypadku braku Profilu Zaufanego w celu rejestracji szczepienia, skontaktuj się z infolinią NFZ 989 lub bezpośrednio z wybranym punktem szczepień.

skontaktuj się z punktem szczepień – najlepiej telefonicznie.

Numery do punktów szczepień znajdziesz m.in. na stronie gov.pl/szczepimysie. Pamiętaj, że osobista wizyta w punkcie szczepień może wiązać się z koniecznością stania w kolejce oraz jest bezpośrednim narażaniem na ryzyko zakażenia. Najlepiej więc zapisz się zdalnie.

Szczepionki przeciwko COVID-19PAP/Maciej Zieliński

Autor:mart

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty: