Polska

Hummery - zmodernizować albo kupić nowe

Polska

Klich: dopancerzenie hummerów jest zbyt drogie
TVN24Klich: dopancerzenie hummerów jest zbyt drogie

- Dopancerzenie hummerów jest zbyt drogie. Muszę podjąć decyzję, czy je modernizować, czy kupić nowe - powiedział szef MON Bogdan Klich. Chodzi o hummery, których używają polscy żołnierze w Afganistanie.

- Osobiście skłaniam się w tym drugim kierunku i to jest nowość, bo wydaje się, że skórka nie jest warta wyprawki i musielibyśmy zaangażować zbyt duże środki w dopancerzanie hummerów – wyjaśnił minister.

Druga kwestia, którą rozważa minister, to decyzja dotycząca procedury, jaka zostanie zastosowana. - Są możliwe procedury przetargowe, które są czasochłonne, i jest tzw. pilna potrzeba. Jeżeli zastosujemy tryb pilnej potrzeby operacyjnej, by pozyskać nowe pojazdy w trybie przyspieszonym, to będę oczekiwał, że nie tylko jedna oferta ze strony gestora zostanie wskazana - powiedział Bogdan Klich.

Sprawa modernizacji hummerów pojawiła się po tym, jak kilka dni temu w zamachu na polski konwój w Afganistanie zginęło dwóch żołnierzy, trzeci został lekko ranny. Do wypadku doszło, gdy jeden z jadących w kolumnie pojazdów typu Humvee najechał na minę.

Tarcza w zamian za sprzęt

Klich powiedział także, że mijający tydzień był kluczowy, jeżeli chodzi o rozmowy z Amerykanami na temat pakietu towarzyszącego tarczy antyrakietowej i przyniósł „co najmniej dwa dobre efekty”.

- Po pierwsze nasi sojusznicy podjęli sprawę pakietu modernizacyjnego, a po drugie, rozmawialiśmy z nimi, po jakim czasie te rozmowy winny doprowadzić do jakiegoś rozstrzygnięcia. To są dwa ważne elementy z ubiegłotygodniowych rozmów, zwłaszcza piątkowych – podkreślił minister. Dodał, że w poniedziałek z ministrem spraw zagranicznych Radosławem Sikorskim podsumują rozmowy z Amerykanami.

- W przyszłym tygodniu odbędzie się jeszcze jedna runda rozmów między stroną amerykańską a polską w tej sprawie - powiedział Klich.

Śmigłowce za wizy

Potwierdził także, że część sprzętu wojskowego z Iraku zostanie przekazana do Afganistanu, będzie to jednak niewielka ilość ze względu na warunki klimatyczne i topograficzne. Minister stwierdził, że w Afganistanie będzie m.in. osiem śmigłowców, stacjonujących w strefie polskiej odpowiedzialności, które częściowo będą mogły być wykorzystywane przez stronę kanadyjską.

- Było to jednym z elementów zachęty wobec rządu kanadyjskiego, aby zniósł wizy dla obywateli Polski. Jesteśmy wdzięczni stronie kanadyjskiej, że dostrzegła nasz solidarny wkład we wspólną misję wojskową w Afganistanie i zareagowała na to nasze otwarcie tak poważną rzeczą jak zniesienie wiz – powiedział Klich.

W sobotę Kanada zniosła wizy dla obywateli Polski.

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości