Holenderskie F-35 przyleciały na misję do Polski

Autor:
akw
/ prpb
Źródło:
tvn24.pl
Myśliwiec F-35. Wideo archiwalne
Myśliwiec F-35. Wideo archiwalneReuters Archive
wideo 2/2
Reuters ArchiveMyśliwiec F-35. Wideo archiwalne

Do 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku przyleciały w piątek holenderskie myśliwce F-35. Przez dwa miesiące będą wspierać Wojsko Polskie w ramach misji Enhanced Air Policing.

O wysłaniu do Polski myśliwców F-35 informowało w grudniu 2022 roku holenderskie ministerstwo obrony. MON opisywał wtedy, że do Polski trafi osiem holenderskich samolotów F-35, które będą operować z 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku.

"Od 2014 roku, kiedy NATO podjęło decyzję o wzmocnieniu misji NATO Baltic Air Policing, z Malborka operowały kontyngenty powietrzne z między innymi Francji, Belgii, Portugalii, Turcji i Włoch" - przypomniał resort obrony.

Teraz przylot holenderskich F-35 do naszego kraju potwierdził szef MON Mariusz Błaszczak. "Już wkrótce tymi najnowocześniejszymi samolotami będą dysponowali także polscy piloci" - zapowiedział.

Lądowanie holenderskich F-35 w Malborku potwierdziło także Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, które podało, że maszyny będą chronić przestrzeń powietrzną NATO nad Europą Wschodnią przez dwa miesiące.

Misja Baltic Air Policing trwa od marca 2004 roku. Trzy kraje bałtyckie - Litwa, Łotwa i Estonia - wstąpiły wtedy do NATO, a ponieważ nie dysponowały własnymi samolotami myśliwskimi, Sojusz postanowił zagwarantować ochronę ich przestrzeni powietrznej.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akw / prpb

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: twitter.com/DGeneralneRSZ

Pozostałe wiadomości