Polska

Hołek weźmie się za polskie drogi?

Polska

Hołek weźmie się za polskie drogi
TVN24Hołek weźmie się za polskie drogi

- Przede wszystkim lepsze drogi, później lepsi kierowcy i lepsze samochody - streszcza plan najbliższych działań, które zamierza wykonać nowy eurodeputowany Krzysztof Hołowczyc. Znany kierowca rajdowy zastąpi w Parlamencie Europejskim Barbarę Kudrycką, która została ministrem nauki i szkolnictwa wyższego w rządzie Donalda Tuska.

Hołowczyc zapowiedział, że jako europoseł chce przede wszystkim zająć się kwestią poprawy bezpieczeństwa na drogach oraz zadbać o należyte wykorzystanie europejskich funduszy na remonty dróg.

- Jako człowiek, który jest zaangażowany w społeczną walkę o bezpieczeństwo na polskich drogach, to będzie mój kierunek. Mam doświadczenie jako kierowca i osoba promująca bezpieczeństwo. Wierzę, że jest tak dużo do zrobienia, jeśli chodzi o bezpieczeństwo na polskich drogach, tak dużo elementów, które są do poprawy. Myślę, że możemy brać przykład z Europy i wierzę, że da się przenieść wzorce z Europy do Polski - powiedział sportowiec w "Magazynie 24 godziny" TVN24.

Znany polski rajdowiec zapowiedział także, że zamierza wprowadzić zakrojone na dużą skalę kampanie edukacyjne, dzięki którym będzie można zwiększyć bezpieczeństwo na drogach oraz ulepszyć system szkolenia kierowców.

"Nie mogłem zawieść moich wyborców" Hołowczyc przyznał, że dość długo wahał się, czy objąć mandat europosła, ponieważ wraz z żoną spodziewają się kolejnego dziecka. Nie był pewien, czy uda mu się pogodzić obowiązki parlamentarzysty z życiem rodzinnym.

- To nie była łatwa decyzja, ale w końcu prawie 30 tysięcy wyborców na mnie głosowało, nie mogę im teraz powiedzieć "przepraszam, ale mam inne plany" - oznajmił Hołowczyc.

Nowy europoseł zapowiedział też, że nie zamierza rezygnować ze swej kariery sportowej. - Obecnie przygotowuję się do najtrudniejszego rajdu świata, do przyszłorocznej edycji Rajdu Dakar... Ale nie sądzę, żeby bycie sportowcem kolidowało z mandatem europosła - zapewniał rajdowiec.

Drugi rajdowiec w Parlamencie Europejskim Hołowczyc jest drugim rajdowym kierowcą, obok Fina Ari Vatanena, zasiadającym w Parlamencie Europejskim. Vatanen zdobył tytuły rajdowego mistrza świata (1981) oraz mistrza świata w rajdzie pustynnym (1997). Jest też wielokrotnym mistrzem Polski w rajdach samochodowych, oraz mistrzem Europy z 1997 roku. Znany jest również z zaangażowania w sprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, m.in. w społeczną kampanię medialną, propagującą trzeźwość za kierownicą "Pijani kierowcy wiozą śmierć".

W 2004 r. Hołowczyc powołał fundację „Kierowca Bezpieczny", której celem jest poprawa stanu bezpieczeństwa na polskich drogach. Jest sygnatariuszem Europejskiej Karty Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Fundacja „Kierowca Bezpieczny" należy do najbardziej aktywnych organizacji pozarządowych działających w obszarze poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach.

W wyborach do PE w 2004 roku prof. Barbara Kudrycka, numer jeden na liście Platformy Obywatelskiej w okręgu nr 3, obejmującym województwa warmińsko-mazurskie i podlaskie, uzyskała 50.129 głosów; na Krzysztofa Hołowczyca, który na liście PO zajmował drugie miejsce, oddano 28.807 głosów.

Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości